A Vízipók-csodapók rajzfilmsorozat azonos című filmváltozatát 1983-ban mutatták be Szabó Szabolcs, Haui József és Szombati Szabó Csaba rendezésében. A film producere Mikulás Ferenc, írója Kertész György, zeneszerzője Pethő Zsolt volt. Az azóta eltelt évtizedek alatt generációk kedvelték meg a vízalatti Kristálypalota lakóit: az algaszedő vízicsigákat és Katicát, hátonúszó poloskát és Nünükét, a kicsit mindig morgós és folyton hitetlenkedő Keresztespókot és mindenekelőtt a vidám, jóravaló Vízipókot.

?Annak idején az egész estés változatnak több mint egymillió nézője volt, és amikor megnéztem a filmet, úgy tapasztaltam, hogy nem avult el" ? mondta Mikulás Ferenc, aki a film készítésében már a kezdetektől részt vett. Felidézte: a történetet 43 évvel ezelőtt a Magyar Televízió rendelte meg, és a Pannónia Filmstúdióban készült el az első rész. Bár egy német forgalmazó úgy vélte, hogy a filmet nem lehet eladni a figurák miatt, a producer mégis felvállalta a sorozat készítését a kecskeméti stúdióban, mert úgy gondolta, a szereplők szerethető karakterekké válnak majd.

 

A sorozat első évada a gyerekek és a felnőttek körében is nagy sikert aratott, később 45 országban vásárolták meg a forgalmazási jogokat. Ezt követően merült fel az ötlet, hogy készüljön a sorozatból egy egész estés rajzjátékfilm is.

A film digitális felújítása több mint fél éven át tartott, kockánként távolították el az egyenetlenségeket, festékhibákat és a színeket is felfrissítették. A restauráláshoz a Nemzeti Kulturális Alap 4 millió, a Magyar Nemzeti Bank 6 millió forintos támogatást adott.

 

A felújított mese 2019 tavaszán kerül az országos mozihálózatba.