Doorstep sajtótájékoztatót tartott szeptember 8-án dr. Hoppál Péter, az Emberi Erőforrások Minisztériumának kultúráért felelős államtitkára és Dr. Őri László, Pécs alpolgármestere a Zsolnay Örökség Stratégiai Munkacsoport záróülése után. Hoppál ismertette a munkacsoport, valamint a Zsolnay Örökségkezelő Nonprofit Kft. legfontosabb célkitűzéseit, amely magában foglalja a pécsi Zsolnay Kulturális negyed, a Kodály Központ és a Pannon Filharmonikusok állami és kulturális szerepvállalásának kiterjesztését. Valamint egy kettős célt is megfogalmazott: egyrészről ?Pécs városának segíteni abban, hogy egy Budapesten kívüli, vidéki, magyar kulturális centrumként fel tudjon növekedni a nemzetközi kulturális feladatvállalásra?, illetve ?ne csak a szűkebb régiót lássa el magas kultúrával, hanem a déli kulturális övezet bekapcsolásával Horvátország, Bosznia-Hercegovina és Szerbia irányába is kulturális hidakat építsen.?


_nd64201_600x400.png
dr. Hoppál Péter és Dr. Őri László

Mintegy négyhónapnyi szakmai egyeztetés után sikerült kidolgoznia a munkacsoportnak a kormánytervezetét, melyben hosszú távú stratégiai célkitűzést fogalmaznak meg. ?10 éves távlatban kívántunk a kormányzati előterjesztéssel egy hosszú távú programot felvázolni? ? mutatott rá a kultúráért felelős államtitkár. Első lépésként, a jövő évet illetően a tervezetben mintegy 1 milliárd 200 millió forintnyi többlettámogatásra tesznek javaslatot, mellyel az eddigi, évi 500 millió forintos büdzsét szeretnék kibővíteni.

Dr. Őri László a köszönetnyilvánításnak szentelte szavait, hogy megvalósulhatott a munkacsoport, hiszen ? ahogy emlékeztette rá a jelenlévőket ? Pécs 2010 óta fontos szerepet tölt be az ország kulturális életében, ugyanis az évben nyerte el az Európa Kulturális Fővárosa-címet. Így, ha Pécs esetében ?gazdaságfejlesztésről és munkahelyteremtésről beszélünk, akkor a kulturális fejlesztéseket, a kulturális ipart is ide kell, hogy értsük? ? fogalmazta meg. Hangsúlyozta, hogy a javasolt támogatás segítséget jelentene ahhoz, hogy Pécs megőrizhesse országosan kiemelt kultúraszervezői pozícióját, valamint hogy a Balkán országainak irányába is képes legyen kulturális hidakat építeni. Végezetül kiemelte, hogy a Zsolnay Kulturális negyed és a Kodály Központ épületegyüttesei mellett a város kulturális életében további fontos szerepet töltenek be az ókeresztény sírkamrák, illetve az 1367-ben, I. Lajos által alapított Középkori Egyetem, melyek fenntartása szintén a Zsolnay Örökségkezelő Nonprofit Kft.-hez tartozik.

Fotó: Nagy Mihály