dsc_7575__copy__600x399.png
Hoppál Péter és Závogyán Magdolna

?A három évvel ezelőtt, 2013. november 1-jén mintaprogramként útjára indított I. Kulturális Közfoglalkoztatási Program első hajtásai mára terebélyes fává növekedtek. Sikeres programról tudunk beszámolni, az eredmények nagyon biztatóak? ? mondta dr. Hoppál Péter kultúráért felelős államtitkár. A program második üteme 2014. szeptember 1-jén indult, és akárcsak az első, fél évig tartott a Nemzeti Művelődési Intézet kezdeményezésére. A program sikerére való tekintettel 2015. március 1-jével elindult a program harmadik üteme, mely egy évig, 2016. február 29-ig biztosított átmeneti foglakoztatást az ország kétezer településén élő 6100 munkakereső számára a kultúra és a közösségi művelődés területén.


dsc_7605__copy__600x398.png
Hoppál Péter

?A IV. Kulturális Közfoglalkoztatási Programmal win-win helyzet alakul ki: nyertes az, aki szakemberként regisztrált munkanélküli pozícióból betér a munka világába, és még képzésben is részesül a programnak köszönhetően. Nyertes továbbá a kulturális intézményrendszer is, hiszen új, szakképzett munkaerőhöz jut úgy, hogy egyébként létszámstop van érvényben. Emellett nyertes az egész ország, hiszen a Kulturális Közfoglalkoztatási Program keretében a lehetséges pályázók köre kiterjed a teljes magyar önkormányzati rendszerre, a civil szférára és az egyházjogi személyekre is? ? hangsúlyozta a kultúráért felelős államtitkár. Hozzátett: az Emberi Erőforrások Minisztériumának és így a kulturális tárcának is társadalompolitikai célja, hogy az egész országra kiterjedően hatékonyan megszervezze a kulturális közfoglalkoztatást. ?Szeretnénk továbbá, hogy minél több eszköz és szakembere bevonásával kulturális alapú közösségfejlesztés jöjjön létre? ? jegyezte meg Hoppál Péter.

Fontos, hogy 2015. január 1-jével a településeken emelték a kulturális normatívát, így ez az összeg most 1140 forint/fő. Kiemelendő eredménye a harmadik ütemnek, hogy a résztvevők 21 százaléka a képzést elvégezve, ám a program lezárta előtt kilépett az elsődleges munkaerőpiacra. A program végeztével pedig további kilenc százalék tette ugyanezt ? tehát összesen 30 százalékos a munkavállalóknak az elsődleges munkaerőpiacra történő visszavezetése ? jelezte az államtitkár.


dsc_7645__copy__600x399.png
Pogácsás Tibor és Hoppál Péter

Pogácsás Tibor, a Belügyminisztérium önkormányzati államtitkára kiemelte: a 2013-ban elindított kulturális közfoglalkoztatási program teszt volt, hogy megmérje a kormány által elindított közfoglalkoztatási program fogadtatását és a hasznosulását. Az induláskor négyezren vettek részt a programban, és összesen 2,47 milliárd forint állt rendelkezésre, 2016-ban pedig a 12,1 milliárd forint keretösszegből 8333 résztvevő foglalkoztatására nyílik lehetőség.

A 2016. március 1-jén elindult negyedik ütem már hat kulturális háttérintézmény együttműködésével valósul meg. A Magyar Nemzeti Digitális Archívum és Filmintézet 781 millió forint összeg támogatással 509, a Magyar Nemzeti Levéltár 234,4 millió forintból 162, a Magyar Nemzeti Múzeum 337,2 millió forintból 210, a Nemzeti Művelődési Intézet 8,8 milliárd forintból 6100, az Országos Széchényi Könyvtár 1,3 milliárd forintból 857 és a Magyar Teátrumi Közhasznú Nonprofit Kft. 686 millió forintból 495 kulturális közfoglalkoztatottnak ad munkát. ?Olyan hiánypótló tevékenységet látnak el a kulturális közfoglalkoztatottak, melyek a helyi közösségek kialakítását, a meglévők erősítését segítheti elő? ? tette hozzá Pogácsás Tibor.

A IV. Kulturális Közfoglalkoztatási Program 2017. február 28-ig tart, és négy munkakörben dolgozhatnak közfoglalkoztatottak: közösségi koordinátor, közösségi munkás, közösségi asszisztens, technikai munkatárs.


dsc_7705__copy__600x399.png
Závogyán Magdolna

Závogyán Magdolna kultúráért felelős helyettes államtitkár a sajtótájékoztatón elmondta: az elhelyezkedők nagy része kulturális területen talált állást, ez az elsődleges munkaerőpiacra kilépők 94 százalékára igaz. Fontos újítás, hogy a Nemzeti Művelődési Intézet szakmai feladatellátásába március 1-jétől bekapcsolódnak a civil információs centrumok a civil szervezetek oldalán.

A helyettes államtitkár hangsúlyozta: összesen 13 076 fő jelezte, hogy szeretne részt venni a programban ? Kelet-Magyarország felé haladva az igény egyre nagyobb ?, 4548 szervezet csatlakozik a programhoz, és mindez több mint 2090 települést érint. ?Örömünkre szolgál, hogy egyre több igény érkezik az egyházi tevékenységet végzőktől, valamint a szociális, a könyvtári, a színházművészeti, a cirkuszművészeti és a közművelődési területről? ? összegezte Závogyán Magdolna.

A kulturális közfoglalkoztatásban részt vevő intézményekkel március elején kötötte meg az együttműködési megállapodásokat a Belügyminisztérium.

Szíjjártó Anita

Fotó: Csákvári Zsigmond