Hogyan alakult meg a keresztkérdés?

Heten vagyunk, akik aktívan benne vagyunk a zenekarban. Az adottság, hogy a hét ember nagy része egyházi környezetben nőtt föl és zenélt különböző stílusokban, eltérő módszerekkel. Ez a formáció, amely jelenleg működik, 2014-ben jött létre.

Milyen a csoportdinamika, hogyan tudtok heten együtt dolgozni?

Nemcsak arról van szó, hogy heten vagyunk, de korosztályra is mintegy 15 évnyi szórás van a zenekarban, ami a zenei ízlésben is megmutatkozik. Az, hogy ebből az egészből legyen valami, ami mindenkinek tetszik és még a közönség is szereti, mindig nagy kihívás, de amikor megszületik valami, az nagyon jó. Volt egy számunk 2015-ben, külsős producer rakta össze, és mindenki húzta egy kicsit tőle a száját. Nyilván játszottuk, mert új szám volt, de éreztük, hogy nem az igazi. Aztán valamelyik próbán valakinek eszébe jutott, hogy kicserélünk két harmóniát, ott meg megállunk. Aztán úgy játszottuk, amitől a zenekar stílusa lett. Amit nem biztos, hogy körül tudunk írni, milyen, de belül érezzük, mikor találunk rá. Ez a szám mára az egyik kedvencünk lett, és tavaly a Hangfoglaló Program meghallgatásán is ezzel zártunk, mert nagyon szeretjük.

Miért pályáztatok a Hangfoglaló Programra?

Mert tavaly nyáron egy kicsit azt éreztük, hogy egyhelyben járunk. Volt évi 6-8-10 buli, és az egész szép hobbivá kezdett válni. Miközben 2014-ben újraindultunk, 2015-ben készítettünk egy lemezt, amelytől többet vártunk. Akkor volt is egy kis fellendülés, de utána visszaállt a dolog. Éppen azt kerestük, hogy milyen olyan lehetőség van, amely új szempontrendszert tudna adni. Nagyon nagy szükségünk volt arra, hogy külső impulzusokat kapjunk mind zeneileg, mind szakmailag és persze, anyagilag is.

Hogy sikerült együttműködni a mentorotokkal?

Nekünk a Gold Recordsot vezető Molnár Gábor lett a mentorunk. Nagyon érdekes volt, ahogy teljesen más szempontokat kaptunk, teljesen más impulzusokat, mint addig. Ezeket volt, amikor nehéz volt feldolgozni, de összességében, ahogy hallgatjuk egyrészt az új számokat, másrészt meg, ahogy látjuk, mi jön majd most, úgy gondolom, nagyon izgalmas volt az együttműködés.

Mi jön most?

Egy hónapon belül ki fog jönni az új single, az új klip Száraz lábbal címmel. Teljesen új hangzás, új megfogalmazás. Ezt nagyon várjuk. Utána befejezzük az EP-nk összerakását, amelyet szeptemberben szeretnénk megjelentetni.

Mennyire terveztek hosszú távra?

Vannak további tervek, de nem tudom, hogy ki akarom-e mondani ezeket. Nyilván ennek az újra beindulásnak, a Hangfoglaló-támogatásnak meg a mentornak az az értelme, hogy jövőre ott leszünk-e fesztiválok színpadain. Nagyon szeretnénk, hogy ott legyünk. Arra szánjuk az őszt meg a tavaszt az új dalokkal, hogy a vége az legyen: jövő nyáron már bárki merje, tudja, akarja hívni a keresztkérdést. Ezt az egészet úgy fogjuk fel, mint egy nagy lehetőség, és szeretnénk úgy összerakni az indulócsomagot, hogy az kitartson, ne egyszeri löket legyen.

Dolgoztok olykor vendégművészekkel?

Van egy keresztény zenei díj, a Szikra-díj, amelynek első évében mi lettünk a legjobb zenekar, a második évében pedig már játszottunk a gálán. Erre meghívtuk Csorba Lócit (a Lóci játszik zenekar frontembere ? a szerk.), aki a Hangfoglaló Program meghallgatásán meg a havi rendszerességgel tartott mentortalálkozókon ismerte meg a zenekart. Annyira egymásra találtunk, hogy az ősszel megjelenő EP-n is lesz vele egy közös szám. Nagyon élveztük a közös munkát. Ha valami olyan történt a Hangfoglaló Program támogatása alatt, amelyre nem számítottunk, akkor az az, hogy lett egy csomó új ismerősünk, barátunk. Kicsit bekerültünk a könnyűzenei vérkeringésbe.

Kiknek ajánlanád a Hangfoglaló Program Induló Előadói Alprogramját?

A Hangfoglaló Programban három jó dolog van, amelyek miatt ajánlanám. Az első, hogy van egy megmérettetés, amely egyben visszajelzés is. Nekünk már az, hogy a tavalyelőtti meghallgatással ellentétben, bizonyos változtatások után, 2017-ben átjutottunk ezen a szűrőn, katartikus érzés volt. A másik a szakmai rálátás. Nyilván az ember sok mindent ki tud találni egyedül is, de ha kap egy olyan mentort, aki a fél magyar popzenét kiadta, az teljesen új dimenziót nyit. A harmadik ezek a bizonyos új ismeretségek. Kiknek ajánlanám? Azoknak biztosan, akik kételkednek abban, hogy kell-e, érdemes-e tovább csinálni. Aki ezen gondolkodik, az mindenképpen jelentkezzen a Hangfoglaló Programra, mert még a végén kiderül, hogy 15 szakmabeli ember azt mondja: srácok ez jó, hajrá.
Rendes Vera
Fotók: keresztkérdés