Ádám Gyula napjainkban az erdélyi fotóművészet egyik legkiemelkedőbb alakja. A Hagyományok Házában június 4-én nyíló tárlatában megjelenő képeivel a pünkösd témáját járja körül.

A tárlat egyik központi témája a csíksomlyói búcsú, amely az erdélyi pünkösd ikonikus helyszíne és eseménye. Ezen kívül az Alcsík, Felcsík és Gyimes falvaiból hajnalban induló keresztaljakat, a csángó misét, vagy a pünkösdvasárnap hajnali napba nézés szokását is megelevenítik a kiállított képek.

Ádám Gyula először a moldvai csángóföldön kezdett dokumentumfotókat készíteni a népi kultúra megőrzése és mentése céljából, később ez határozta meg egész további alkotói tevékenységét.


adam_gyula_fotoja_600x401.png
Valamikor
Ádám Gyula fotója

A rendszerváltás alatt titokban kezdett a fotográfiával foglalkozni, nem volt tagja fotóművészeti társaságoknak sem. Először 1990-ben rendezett egy közös kiállítást Barabás Zsolttal, amely Csíkszeredában, a Virág utcai galériában nyílt meg.

Az akkori tárlat a moldvai csángók mindennapjait mutatta be. A kiállításra számos ország felfigyelt, így juthatott el az anyag Budapestre, Helsinkibe, Párizsba, Genfben az ENSZ-palotába és Brüsszelben az Európai Parlamentbe is.

A Hagyományok Háza új kiállítóterében augusztus végéig látogatható tárlat kurátora Katkó Tamás. A megnyitón Dresch Mihály muzsikál.

További információ itt.