A Cseh Tamás Program keretében holnap egy új beszélgetéssorozat indul Azok a régi csibészek címmel. Honnan a cím?

A sorozat címéről rögtön két, poptörténelmünkben fontos szerepet betöltő dal is eszünkbe juthat: az Omega Régi csibészek című száma, valamint az Azok a boldog szép napok című Beatrice-sláger. A címadással arra igyekeztünk felhívni a figyelmet, hogy egy múltba néző, illetve a múltat megvilágítani kívánó poptörténeti talk show-turnét kívánunk útjára indítani. Bármennyire is közelinek tűnnek a ?60-as, ?70-es vagy akár a ?80-as évek, azt látni kell, hogy számunkra ezek az évtizedek, illetve a bennük megjelenő könnyűzenei termékek ? nagylemezek, koncertplakátok, kitűzők és popzenei természetű ifjúsági lapok ? mára már szinte történelmi messzeségbe tűntek. Amikor a programsorozat összeállításán dolgoztunk, arra gondoltunk, hogy legjobb lesz ezeknek a félmúlt homályába vesző időknek a hőseihez fordulnunk, s arra kérnünk őket: idézzék fel személyes emlékeiket a részben már történelminek ható időkről. A tavasszal zajló beszélgetéseket a ?80-as évek könnyűzenéjének szenteljük. Ezt követően a tervek szerint messzebb és messzebb merészkedünk majd a mától.

Mi a sorozat tematikája? Milyen témákat dolgoztok fel?

Havi rendszerességgel szeretnénk megrendezni ezeket a beszélgetéseket. Mint említettem, a fő gondolati szál a ?80-as évek, azon belül pedig igyekszünk minél több regisztert megmozgatni és minél több szcénában és műfajban alkotó művészt meghallgatni. Első alkalommal az a Trunkos András lesz majd a vendégünk, aki a Rolls Frakció nevű alternatív, underground, az új hullámos zenekarnak volt a basszusgitárosa és frontembere. A másik vendégünk pedig Boros Lajos lesz, akit nagyon sokan ismerhetnek rádiós műsorvezetőként, de ő már sokkal korábban is tevékenykedett a popzene környékén. Persze többnek gondoljuk ezt szimpla youtube-diszkós köldöknézegetésnél. Az alkalmakon szóbakerül majd számos kultúr- és esetleg politikaitörténeti motívumszál is.

Kiket láttok még vendégül a sorozat folyamán?

Ezt követően is a korszak emblematikus zenészeit igyekszünk megszólítani. A második alkalomra már bizonyosnak mondható, hogy a Beatricéből Nagy Feró elfogadta meghívásunkat. Ugyanígy Németh Alajos, alias Lojzi, aki több zenekarban is játszott, de talán a Bikini basszerosaként ismerik a legtöbben.

Arra törekedtetek, hogy olyan szakmai nagyságokat hívjatok meg, akik az adott korról tapasztalatból is beszélni tudnak.

Igen, hiszen ez jó lehetőséget kínál az emlékidézésre azoknak, akik a ?80-as években voltak fiatalok és átélhették ezt a korszakot, személyesen is ott lehettek egy Beatrice, Bikini vagy éppen egy Rolls Frakció koncertjein. De azt gondolom, hogy a fiatalok számára is rendkívül izgalmas lehet ez a helyzet, hiszen a ?80-as években ? természetszerűen ? egészen máshogy festett a magyar popzene infrastruktúrája, s a történelmi helyzetből következően mások voltak a populáris muzsika hangsúlyai mint manapság. Akár egy koncert megszervezése is egészen másképpen zajlott, mint most. Ma már nehéz belegondolni, hogy egy facebook-os esemény, vagyis közösséi média nélkül is sikeres tud lenni egy koncert. Azokban az időkben a szájról szájra járó hírek jelentették a ?közösségi médiát.? Akár ebből a szempontból is idézhetnek fel izgalmas emlékeket a meghívottak, de hasonlóképpen izgalmas aspektust jelenthet az is, ha a meghívott zenészekkel benézhetünk például az akkori öltözőkbe, vagy megtudhatunk néhány érdekes adalékot a jó értelemben értett rivalizálásokról, kisebb-nagyobb harcokról is. A program nagyon jó kezekben van, a két állandó moderátorunk Csatári Bence történész és Poós Zoltán író lesznek. Amellett ugyanis, hogy mindketten a korszak avatott ismerői, maguk is aktív rock and roll rajongók. Várunk tehát mindenkit március 31-én, 18.30-ra az Akváriumba, ahol egy meglepetés minikoncertet is meghallgathatnak az érdeklődők!