A Filharmónia Magyarország szervezésében újrainduló Nemzetközi Karmesterverseny az 1974-ben útjára bocsátott megmérettetés hagyományához kapcsolódik, amely számos, azóta világhírűvé lett karmestert ismertetett meg a nagyközönséggel és segített a siker útjára, köztük az első győztest, Kobayashi Ken-Ichirót, a Tokiói Művészeti Egyetem nyugalmazott professzorát, akit a zsűri világszinten is elismert tagjai között említhetünk. ?Gyermekként a televízió előtt állva együtt vezényeltem Kobayashival? ? mondta a sajtótájékoztatón dr. Hoppál Péter, az Emberi Erőforrások Minisztériumának kultúráért felelős államtitkára, aki arról is beszámolt, milyen komoly inspirációt jelentenek az ilyen versenyek a fiatal tehetségek számára. Hozzátette: a magyar közönség szívesen fordul a komolyzene felé, melyet az is bizonyít, hogy 2010 és 2016 között 30 százalékkal nőtt a komolyzenei koncertekre jegyet váltók száma.

 

Az elmúlt években számos nemzetközi komolyzenei verseny zajlott nagy sikerrel hazánkban, a kormány pedig örömmel nyújt támogatást az ilyen törekvésekhez: a Solti György nevét viselő nemzetközi karmesterverseny 160 millió forint értékű állami támogatásból valósulhat meg. Ez a legnagyobb értékű támogatásban részesülő verseny, melynek presztízsét a komoly pozíciójú díjazás is tükrözi ? tette hozzá. A verseny első helyezettje 20 ezer euró, második helyezettje 10 ezer euró, a harmadik helyezettje pedig ötezer euró pénzdíjban részesül. ?Célunk, hogy 2017 őszétől újra a közbeszéd tárgya legyen a zenei versennyel való foglalkozás? ? mondta el dr. Hoppál Péter, majd kiemelte: bízunk abban, hogy a mostani verseny is ki fog termelni olyan világhírű tehetségeket, mint annak idején Kobayashit.

 

Óriási nemzetközi érdeklődés

A sajtótájékoztatón Szamosi Szabolcs, a Filharmónia Magyarország NKft. ügyvezető igazgatója hangsúlyozta: ?A Filharmónia Magyarország több évtizedes múlttal rendelkezik a nemzetközi versenyek terén. Reméljük, hogy a Solti György Nemzetközi Karmesterverseny korszerű, felújított formában is tetszeni fog a közönségnek és a szakmának egyaránt. Nagy örömünkre Solti György özvegye, Lady Valerie Solti örömmel vállalta a verseny fővédnökségét.? ?E verseny jelentőségét nem lehet alábecsülni? ? kezdte beszédét Lady Valerie Solti, aki videóüzenet formájában osztotta meg gondolatait a jelenlévőkkel. A fiatal karmesterek az ilyen megmérettetéseken kapnak lehetőséget arra, hogy bemutatkozzanak a közönség és a szakma előtt, ez pedig rendkívül fontos a mai világban, mikor a művészek meghallgatásokról meghallgatásokra járnak ? emelte ki, majd hozzátette: ?a férjem végig ott lesz ezen a versenyen. Nem fizikai valójában, de érzelmi és spirituális szinten biztosan.? A videóüzenet bejátszása után Szamosi Szabolcs beszámolt arról, hogy az eddigi jelentkezések alapján óriási az érdeklődés a nemzetközi megmérettetés iránt. Ez idáig több mint száz karmestertehetség nyújtotta be jelentkezését a világ 26 különböző országából, Kínától Oroszországon át Amerikáig, de május 1-jéig nyitott a regisztráció az 1979. január 1. után született karmesterek számára.


 

Miért érdemes jelentkezni a versenyre? ? tette fel a kérdést Szamosi Szabolcs, aki rögtön ki is fejtette válaszát: ?az első szempont a neves zsűri?. A versenybe bekerült jelentkezők tehetségét olyan nagynevű dirigensek értékelik, mint Bogányi Tibor, a Pannon Filharmonikusok vezető karmestere, Eötvös Péter világhírű zeneszerző, Kesselyák Gergely karmester és zeneszerző, valamint Alpaslan Ertüngealp, az Associatio des Artistes pour la Paix vezetője, világjáró karmester. A zsűriben nemcsak karmesterek, hanem a nemzetközi klasszikus zene kiemelkedő menedzserei is képviseltetik magukat Antonio Moral, a Teatro Real de Madrid művészeti igazgatója, a Centro Nacional De Difusión Musical vezetője és Lesley Rosenthal, a New York-i Lincoln Center igazgatója személyében. Természetesen fontos szempont még a magas díjazás is ? emelte ki Szamosi Szabolcs, majd hozzátette: a televízió is fontos része lesz a karmesterversenynek, a közönség tehát televíziós közvetítés formájában is végigkövetheti a megmérettetést.

 

?Arra törekszünk, hogy ez egy izgalmas verseny legyen, melyet a televízióban is szívesen néznek majd az emberek? ? hangsúlyozta Szamosi Szabolcs, aki azt is elmondta: október végétől december 15-éig hetente közvetítik majd a karmesterversenyt a közszolgálati televízióban. A sajtótájékoztatón jelen volt Tuba Mariann, a Duna Médiaszolgáltató Nonprofit Zrt. vezető szerkesztője, aki kiemelte: ?a médiának fontos szerepe van abban, hogy a magyar emberek egyre nyitottabbak a komolyzene iránt?. Ez is egy misszió a részünkről, a Solti György Nemzetközi Karmesterverseny pedig jó terepet biztosít ahhoz, hogy a világhír felé repítsük a fiatal tehetségeket ? tette hozzá.

 

A rangos eseménynek a budapesti Magyar Állami Operaház Erkel Színháza, valamint Európa egyik legjobb akusztikájú koncertterme, azaz a pécsi Kodály Központ ad otthont. Az első és második forduló 2017. októberétől a Magyar Operaház Zenekara és a Győri Filharmonikus Zenekar közreműködésével szerez majd izgalmas pillanatokat. A döntő december 13. és 15. között zajlik majd, ahol a beválogatott versenyzők a Pannon Filharmonikusokat vezényelve mérhetik össze tudásukat és tehetségüket a pécsi Kodály Központban, és a döntő ideje alatt közönségszavazásra is lehetőség lesz ? emelti Szamosi Szabolcs, hozzátéve: a gálakoncert december 16-án parádés műsorral zárja a többhónapos eseményt. A verseny programjáról szólva elmondta: az első fordulóban nyitányokat, a második fordulóban versenyműveket, áriákat és szimfóniákat, míg a döntőben szimfonikus műveket ? köztük Bartók, Kodály és Dohnányi egy-egy művét ? játszanak majd a versenyzők. ?Nagy örömmel indítjuk újra a 2002-ben abbamaradt Nemzetközi Karmesterversenyt és bízunk abban, hogy e megmérettetés nagy mérföldkő lesz a fiatal karmesterek életében.?

 

A versenykiírást, a repertoárt, valamint a jelentkezés feltételeit a következő oldalon olvashatják: www.solticompetition.com.

Készítette: Tóth Eszter

Fotó: Csákvári Zsigmond