bartok_pasztory_dijatado_mti.jpg
Szabadi Vilmos és Kincses Veronika, Vajda Gergely édesanyja a Bartók-Pásztory-díjátadón
Fotó: Soós Lajos/MTI

Vigh Andrea, a Zeneakadémia rektora a díjátadón elmondta: a Bartók Béla özvegye, Pásztory Ditta által alapított rangos elismerést minden évben előadóművészeti és zeneszerzői kategóriában ítélik oda a magyar zenei élet fejlődéséhez, valamint a bartóki szellemiség megőrzéséhez munkásságukkal jelentősen hozzájáruló művészeknek, együtteseknek. A Bartók Béla?Pásztory Ditta-díjról a Zeneakadémia neves tanáraiból álló kuratórium dönt. Az elismeréssel kétmillió forint pénzjutalom is jár, amelynek forrásául a Bartók-jogdíjak egy része szolgál.

"Szabadi Vilmos hegedűjátéka lenyűgözően virtuóz, különleges előadói kisugárzása intenzív és meggyőző" - hangsúlyozta laudációjában Onczay Csaba gordonkaművész. Szabadi Vilmos a díj átvétele után úgy fogalmazott: Bartók Béla zenéjét mindig "vezérlő sarkcsillagnak" tekintette saját művészi pályájára nézve.


bartok_pasztory_dij_szabadi_vilmos.jpg
Szabadi Vilmos átveszi a Bartók Béla?Pásztory Ditta-díjat Vigh Andreától
Fotó: Soós Lajos/MTI

Fekete Gyula, a Zeneakadémia rektorhelyettese Vajda Gergelyt méltatva kiemelte: zenéjét a technikai virtuozitás jellemzi, ötvözi az európai hagyományokat, az amerikai vernakuláris zenét a klasszikus kortárs zenei nemzetközi irányzatokkal. Vajda Gergely távollétében az elismerést édesanyja, Kincses Veronika Kossuth-díjas operaénekesnő vette át. A zeneszerző videoüzenetben mondott köszönetet a díjért.


bartok_pasztory_dijatado_vajda_gergely.jpg
Kincses Veronika a fia, Vajda Gergely nevében átveszi a Bartók Béla?Pásztory Ditta-díjat
Fotó: Soós Lajos/MTI

Szabadi Vilmos Liszt-díjas hegedűművész 1984 óta tanít a Zeneakadémián, ma a vonós tanszék tanszékvezető egyetemi docense. Megnyerte a Magyar Rádió Hegedűversenyét 1982-ben, a következő évben a Hubay Jenő Hegedűversenyt. Finnországban 1985-ben harmadik lett a Sibelius nemzetközi hegedűversenyen. Világkarrierje 1988-ban indult, a Royal Festival Hall Bartók Béla tiszteletére rendezett gálakoncertjén Bartók 2. hegedűversenyét játszotta Solti Györggyel. Az elmúlt évtizedekben rendszeresen fellép és mesterkurzusokat ad Európában, a Távol-Keleten és az Egyesült Államokban is.

Vajda Gergely karmester, zeneszerző és klarinétművész, külföldön az egyik legfoglalkoztatottabb magyar karmester. A Magyar Rádió Szimfonikus Zenekarának első karmestere volt 2011 és 2014 között, ezután állandó vendégkarmestere. Vajda Gergely 2011 óta a Huntswill Symphony zeneigazgatója és karmestere, a Nemzetközi Armel Operaverseny és Fesztivál művészeti tanácsadója. A világ számos nagy zenekarát vezényelte 2002 óta Atlantától Winnipegig. Zeneszerzőként négy operát jegyez. Zenekari, kamarazenei és szólóhangszeres kompozícióit Magyarországon, Európában és Észak-Amerikában egyaránt játsszák.