A Müpa vezérigazgatója Éric Fournier budapesti francia nagykövettől május 10-én ünnepi fogadás keretében vette át az elismerést.

 

Káel Csaba, a Müpa vezérigazgatója kérdésünkre elmondta: nagy örömmel fogadta a kitüntetés hírét és óriási megtiszteltetés számára az elismerés. ?Mikor utánanéztem, mi is pontosan a Becsületrend és megláttam, milyen nagyszerű művészek kapták meg ezt a kitüntetést az elmúlt két évszázadban, nagyon meghatódtam.?

 

Káel Csaba többek között azzal érdemelte ki a francia Becsületrend lovagja címet, hogy a Müpa vezérigazgatójaként és a Budapesti Tavaszi Fesztivált szervező operatív testület elnökeként rengeteget tett a két ország közti kulturális diplomáciai kapcsolat fejlődéséért. Mint kifejtette: mindezek mellett művészeti tevékenységét is kiemelték. ?Régóta kapcsolatban vagyok a francia kultúrával, úgy is, mint alkotó: többek között jó pár francia operát is rendeztem már. Ám a francia kultúrához fűződő viszonyomat kiszélesítette a Müpában végzett tevékenységem, illetve a Budapesti Tavaszi Fesztivál, a CAFe Budapest Kortárs Művészeti Fesztivál, valamint az Európai Hidak fesztiválja is. Ezeken a felületeken keresztül ugyanis nemcsak a magyar kultúra legfontosabb és legkiemelkedőbb alkotásait, előadóit és együtteseit tudjuk bemutatni a közönségnek, hanem más országok kiváló produkcióit is. És mi ezt is tesszük!?

 

?Az európai kultúra, az európai népek kultúrája rendkívül fontos számunkra, épp ezért tartjuk szükségesnek, hogy Európa több országából is meghívjunk előadókat hazánkba, az ilyen produkciók ugyanis bizonyítékai annak: az európai kultúra az itt élő nemzetek saját kultúrájától olyan gazdag. Nincs ez másként a francia kultúrával sem. A francia és a magyar kultúra viszonya pedig különösen érdekes: bár nincs közvetlen kapcsolat a két kultúra között, nem szabad elfeledkeznünk arról, hogy rengeteg kiváló magyar művész ment Párizsba a 19. és a 20. században, akik, miután Franciaországban elismertté váltak, tudásukat itthon is bemutatták? ? fogalmazta meg.

 

Káel Csaba megjegyezte: ?a francia kultúra reprezentatív képviseletének számított a 2017-es Európai Hidak fesztiválja, amelynek fókuszában Franciaország állt. A francia kultúra olyan keresztmetszetét tudtuk bemutatni ezen az eseményen, amely ritkán látható Magyarországon. Ezt nagyon fontos kezdeményezésnek tartom, hiszen az ilyen eseményeken keresztül megismerkedhetünk egymással, ami elengedhetetlen, hiszen itt élünk egy közösségben, az Európai Unióban és rendkívül fontos, hogy minél több információt szerezzünk egymás művészetéről, kultúrájáról, ezen keresztül pedig egymás életéről. Ebben nyújtott segítséget az Európai Hidak fesztiválja.?

 

A Müpa vezérigazgatóját arról is kérdeztük, hogyan került szoros kapcsolatba a francia kultúrával. Elmondta: ?ez a Színház- és Filmművészeti Egyetemen kezdődött, amikor a francia új hullámos filmek bűvöletében franciául kezdtem el tanulni, és nem más volt a professzorom, mint Radnóti Miklósné, akinek nemcsak azt köszönhetem, hogy elsajátítottam a francia nyelvet, hanem azt is, hogy a francia kultúra szerelmesévé váltam?.

Kultúra.hu

Fotó: Csákvári Zsigmond