A Balassi Intézet ? Bukaresti Magyar Intézet ? a magyar?román fordítói programok mellett ? rendszeresen szervez irodalmi esteket, melyeket egy-egy írószervezettel együttműködésben valósít meg. Az elmúlt években ilyen volt a Magyar Írószövetséggel közösen havi rendszerességgel megvalósult irodalmi szalon vagy a Román Irodalmi Múzeummal közös programjuk. Később Határátlépések címmel olyan sorozatot indítottak, melynek során meghívottjaik az egyetemes magyar irodalom olyan alkotói voltak, akik egyszerre több kultúrában is otthonosan mozognak (magyar-román, magyar-szlovák, magyar-zsidó), élethelyzetükből és művészi hitvallásukból fakadóan naponta lépnek át nyelvi, kulturális és földrajzi határokon. Az identitás, az irodalom nyelvhez kötöttsége különösen fontos és érdekes témák egy olyan környezetben, mint Bukarest, egy olyan közönség számára, ahol sok többnyelvű, kettős identitású értelmiségi van jelen. Hasonlónak mondható a Balassi Intézet márkanevévé vált Donau Lounge projekt romániai könyvvásárokon való bemutatása is, amelynek célja a Duna-menti kultúra és irodalom népszerűsítése, közös pontok felfedezése. Ezen sorozatok célja a magyar irodalom román közegben történő bemutatása.

14484896_1484100924938480_8184714461655056083_n

 

Az Erdélyi Magyar Írók Ligája 2002. február 9-én alakult Kolozsváron, célja a kortárs erdélyi magyar irodalom népszerűsítése, az erdélyi irodalmi hagyományok ápolása, illetve a szerzői jogok védelmével kapcsolatos intézkedések foganatosítása. Az elmúlt közel másfél évtizedben a szervezet elsősorban erdélyi pályán fejtette ki működését, noha tagjai sorába legalább hét ország magyar ajkú állampolgárai tartoznak, tekintve, hogy a szervezet alapszabályzata értelmében E-MIL-taggá válhat az a megjelent kötettel rendelkező alkotó, aki erdélyi magyar írónak vallja magát.

 

Vincze Ferenc Marosvásárhelyen született, Budapesten él és alkot, az ELTE BTK Magyar Irodalom- és Kultúratudományi Intézete Összehasonlító Irodalom- és Kultúratudományi Tanszékének tudományos munkatársa. Kutatási területe a regionalitás és identitáselméletek, illetve regionális magyar és német irodalmak a 20. században. Legutóbb megjelent kötetében: ?egy unoka szemén keresztül láttatja a nagyapákat, akik egyre többen és többen lesznek, szám szerint legalább kilencen. Vagy kevesebben. És a nagyapák mellett, mögött ott rejtőznek történeteik, melyek egyre inkább összeérnek, kioltják egymást vagy éppen kiegészítik a megkezdett és véget nem érő mesét. A mesét, mely mindig a férfiról szó, aki megmenti a családot, a nemzetet, hazát. És ebből az unokának igencsak elege van.?