A Műcsarnok 2018-ban is sztárkiállítással indítja a Budapest FotóFesztivál rendezvénysorozatát: ezúttal Sandro Miller és John Malkovich együtt idézi meg újra a világ legismertebb fényképeit, azok főhőseit. A Műcsarnokban február 28-án nyílt meg az amerikai sztárfotós és a világhírű színész projektje, a Malkovich Malkovich Malkovich ? Tisztelet a kamera mestereinek című kiállítás, mely egészen május 13-ig lesz látogatható.

Malkovich és Miller korántsem hagyományos módon hajt fejet a fotó- és a filmtörténet nagyjai előtt. A Malkovich Malkovich Malkovich című kiállítás többek között olyan ikonikus művészek előtt tiszteleg, mint a mozgóképi feszültségkeltés mestere, Alfred Hitchcock, a pop art híressége, Andy Warhol vagy a portréfénykép műfajának egyik élő klasszikusa, Annie Leibovitz. A féktelen, de korántsem parttalan, nagyon is komoly, mégis roppant szórakoztató művészi játékhoz persze legalább két varázsló szükséges: a színész és a fotográfus.

?Élő színház lesz a végeredmény és ismerve ezt a világot, tudom, hogy mennyire összművészeti teljesítmény egy-egy előadás, egy-egy jelenet, ahogy itt is, a jelmeztervezők, az öltöztetők, a sminkesek, a fodrászok, az asszisztensek, a kellékesek, a világosítók, majd végül a színész és a rendező közös erőfeszítése lesz a kép? ? mondta Szegő György, a Műcsarnok művészeti igazgatója a február 28-ai megnyitón. Hozzátette: ?ma a fotós sötétben is lát, de Sandro Miller és John Malkovich magasabb szintre léptek és új műfajt teremtve megújították ezt a játékot. Megtisztelő, hogy ennek az előadásnak a színháza most a Műcsarnok lehet.?


mti_malkovich1_600x399.png
Malkovich Malkovich Malkovich ? Tisztelet a kamera mestereinekFotó: Balogh Zoltán/MTI

Sandro Miller bő három évtizede meghatározó alakja az amerikai fotográfiának. Sztárok fényképésze, akinek divat- és reklámmunkái számos híres nagy cég kampányát fémjelezték, művészi projektjeit eddig kilenc albumban adta közre. Közte és Malkovich között hosszú évek óta munka- és baráti kapcsolat szövődött, nemcsak fényképeket, de már több kísérleti kisfilmet is készítettek együtt.

A most bemutatott projekt gondolata 2013-ban született meg. Sandro tizenhat évesen találkozott Irving Penn munkáival, és azonnal tudta, hogy fotográfus lesz. Főként autodidakta módon képezte magát, az alapot a fotóművészet kánonjához tartozó nagy művészek albumainak tanulmányozása jelentette számára. Ezeken a képeken keresztül sajátította el a kompozíció, a fény és a portrékészítés művészetét. Harminc évvel később, háta mögött olyan neves megrendelőkkel, mint a Forbes, a GQ, az Esquire, az American Express, a Coca-Cola és a BMW, Sandro a világ legjelentősebb reklámfotósai között tudhatta magát.

A Malkovich Malkovich Malkovich ? Tisztelet a kamera mestereinek a Sandróra mély hatást gyakorolt fotográfiákat mutatja be, melyek között megtalálható Irving Penn Truman Capoteról készített képe, Bert Stern fotói Marilyn Monroe-ról, Dorothea Lange felvétele egy menekülő anyáról, Robert Mapplethorpe puskás önarcképe, Annie Leibovitz ikonikus alkotása John Lennonról és Yoko Onóról, Diane Arbus egy kézigránátot tartó kisfiút megörökítő klasszikus képe vagy Richard Avedon portréja egy méhektől hemzsegő méhészről.

A fotókon John Malkovich, akit a 21. század egyik legnagyobb amerikai színészeként tarthatunk számon, kaméleonként alakul át: hol Albert Einstein, hol Che Guevara, hol John Lennon vagy Andy Warhol képét ölti magára. Malkovich bámulatos átváltozóképességének és Sandro fotóművészeti látásmódjának köszönhetően a Malkovich Malkovich Malkovich ? Tisztelet a kamera mestereinek két zseniális alkotó élvezetes játéka lett. Sandro így nyilatkozott Malkovich-ról: ?John a legbriliánsabb és legproduktívabb ember, akit ismerek. Zsenialitása páratlan. Bármilyen hangulatot vagy ötletet pillanatok alatt magáévá tesz, és szinte a szemem előtt alakul át azzá a karakterré, akire gondoltam.?

Sandro Miller a budapesti megnyitón köszönetét fejezte ki a szervezőknek a meghívásért és Szarka Klára fotótörténésznek, a tárlat kurátorának munkájáért. ?Elkápráztatott, amit a képeimből csináltak? ? mondta. Hozzáfűzte: ?Ez a projekt jól példája annak, hogy az álmok igenis valóra válhatnak, ha az ember kitartó és szenvedéllyel dolgozik.?


mti_sandromiller_600x399.png
Sandro Miller fotográfus a budapesti kiállításmegnyitónFotó: Balogh Zoltán/MTI

A kiállítás május 13-ig látható a Műcsarnokban. A Budapest FotóFesztivál pedig április 20-ig várja a közönséget a kortárs és a klasszikus, magyar és nemzetközi fotográfia értékeit bemutató kiállítássorozatával, bevonva Budapest múzeumait, galériáit, nemzetközi kulturális intézeteit.

Egy valós kortárs fotókiállítást megnézni nem olyan, mint az interneten rákeresni egy-egy képre ? emelte ki Mucsy Szilvia, a Budapest FotóFesztivál igazgatója a Malkovich-kiállítás megnyitóján. ?Ezért tartottam fontosnak, hogy olyan fesztivált hozzunk létre, amelyben megmutathatjuk a fotográfia sokszínűségét és olyan nemzetközi tárlatokat mutathassunk be, amelyek nemcsak a közönség számra, de a fotográfusoknak is inspiráló élményt nyújthatnak? ? mondta.

A kiállítás kurátora: Szarka Klára fotótörténész

Exkluzív tárlatvezetések a kiállításon:

március 6., 18:00

Exkluzív tárlatvezetés Keleti Éva Kossuth- és Balázs Béla-díjas magyar fotográfussal, érdemes és kiváló művésszel

március 13., 18:00

Exkluzív tárlatvezetés Udvaros Dorottya Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművésznővel

március 20., 18:00

Exkluzív tárlatvezetés Karafiáth Orsolya költő, fordító, pubicistával

április 10., 18:00

Exkluzív tárlatvezetés Falusi Mariann Artisjus-díjas dzsesszénekes, rádiós- és televíziós műsorvezetővel

április 17., 18:00

Exkluzív tárlatvezetés Cseh László olimpiai ezüst- és bronzérmes, világ- és Európa-bajnok, százszoros magyar bajnok úszóval

május 8., 18:00

Exkluzív tárlatvezetés Lakatos Márk stylist, show-rendező, divat-újságíró, jelmeztervezővel

Finisszázsprogram

Exkluzív tárlatvezetés Szarka Klára kurátorral, fotótörténésszel

Forrás: Kultúra.hu/MTI