Az idei rendezvény lebonyolításában négyezer közművelődési szakember vett részt, és összesen 680 helyszínen több mint 150 ezren voltak kíváncsiak a 11. Kultúrházak éjjel-nappal országos eseménysorozatra február 10. és 12. között ? mondta el Závogyán Magdolna kultúráért felelős helyettes államtitkár március 1-jén a KMO ? Kispesti Munkásotthon Művelődési Házban. Mint kiemelte: a 11 év hosszú idő, ezalatt a programsorozat bebizonyította, hogy méltó helyet foglalhat el az olyan kiemelkedő kulturális rendezvények között, mint a Színházak Éjszakája, Múzeumok Éjszakája.

 

A helyettes államtitkár hangsúlyozta: a farsangi időszakhoz kapcsolódó kezdeményezésnek köszönhetően bepillanthattunk a közművelődési intézmények életébe, és megismerhettünk olyan hagyományokat, melyek gazdagabbá tehetik mindennapjainkat. Azok a látogatók, akik először léptek a kultúrházak falai közé, ugyanúgy megélhették a közösségi létet, mint a gyakori vendégek. A kistelepüléseken élők egymás programjaival megismerkedve tanulhattak a többiektől, illetve erre a pár napra egy különleges összefogás részesei lehettek.

 

Závogyán Magdolna arról is beszélt, hogy mintegy hétszáz civil szervezet működött együtt partnerként a szervezőkkel, és több mint 1400 helyi közösség kapcsolódott be aktívan a programokba.

 

A programsorozat idei témáját a Mindennapi hagyományaink szlogen foglalta össze. A témaválasztás szerencsésnek bizonyult, mivel a néphagyományok megőrzése az intézményhálózat egyik legjelentősebb és legtöbb aktív résztvevőt bevonzó tevékenysége, így sokkal többeket tudott megszólítani a kezdeményezés. A statisztikákból látható, hogy idén leginkább a felnőtt korosztály tagjai látogatták a rendezvényt.

 

A programok magukkal ragadták Novák Pétert is, aki az esemény idei fővédnöke volt. Mint mondta: ő egy Oscar-díjas néző, akit erősen megérint mindaz, amit a kultúrházak felkínálnak. Különösen hatott rá Deszk, amely az idei programsorozat kiemelt helyszíne volt. Deszken nagyon jól éreztem magam, és gratuláltam is a programjaikhoz, mire az volt a válasz: mi ezt 3800-an végezzük? ? mondta Novák Péter, hangsúlyozva: látta, hogy itt a település sorsa, élete egy közös ügy, melyen mindenki együtt dolgozik. Erre reflektálva mindenkit arra buzdított: merjünk kicsik is lenni, vállaljuk fel a kis közösségeket is, és nézzük meg, mit tud a kis közösségünk együtt létrehozni! Ebben a kultúra tud igazán segíteni. Lépjünk ki a magányunkból, és olyan lesz országunk, amilyenné tesszük.

 

Bordás István, a Magyar Népművelők Egyesületének elnöke köszönetet mondott mindenkinek, aki részt vett az eseményen, különösen a közönségnek, akik ilyen hatalmas számban látogattak el a programokra. Mint mondta: mi mind a közönségért vagyunk. Köszönetet mondott többek között az Emberi Erőforrások Minisztériumának, azon belül a Kultúráért Felelős Államtitkárságnak is, hogy anyagi forrással támogatták a szervezést. Hangsúlyozta: külön öröm a számára, hogy idén sokkal több civil szervezet kapcsolódott be a Kultúrházak éjjel-nappalba, és a Mindennapi hagyományaink szlogennek köszönhetően sokkal több hagyományőrző programot szerveztek.

 

A sajtótájékoztató lezárásaként átadták az idei pályázatok győzteseinek díjait is. Az idei rendezvényhez kapcsolódóan három témában hirdettek pályázatot. A felhívásokra több mint 600 pályázat érkezett. A már-már hagyománynak számító fotópályázat mellett egy plakát-, valamint egy szakmai innovációs pályázatra is várták a pályaműveket.

 

Az Így újítunk mi! szakmai innovációs pályázatnál a zsűri olyan példaértékű gyakorlatokat díjazott, amelyek a közművelődés hagyományteremtő és hagyományőrző szerepét erősítő módszereit, formáit, folyamatait mutatták be. A fődíjat a nyírgyulaji Szabolcsi Fiatalok a Vidékért Egyesület SZAFI Tanoda Tündérkertje nyerte. Második díjat érdemelt ki a WekerleFeszt Művészeti Találkozó, a Wekerlei Kultúrház és Könyvtár rendezvénye, a harmadik helyezett pedig Szabó Csaba, a kecskeméti HÍRÖS AGÓRA Kulturális és Ifjúsági Központ Nonprofit Kft. munkatársa ?HÍRÖS.HEROES.CON ? Első Kecskeméti Hősbemutató? című pályázata lett.

 

A Zoom a helyre! fotópályázatra a közművelődési intézmények rendezvényein készült fotókkal nevezhettek az érdeklődők, és az intézmények mellett a nagyközönség is részt vehetett benne. A zsűri a beérkezett 409 fotóból az alábbi fotókat díjazta: I. díj: Hörömpöli Tibor szüreti felvonuláson készült képe; II. díj: Hohl Judit Hírös Hét Fesztivál című képe; III. díj: Mészáros Gábor Lúdas Matyit nézve című fotója.

 

A plakátok viadalán, ahová a szervezetek programjait, munkáját népszerűsítő plakátokat várták a szervezők, I. díjat nyert Varga Ottó Lepkévé válás című munkája, a II. díjat a Bálint Ágnes Művelődési Ház Mesefesztiválra felhívó plakátja érdemelte ki; és III. helyezett lett Károlyi László (Brandműhely) Telefondoktor című plakátja. A díjazottak elismerő okleveleket és pénzjutalmat vehettek át.

 

Az eseményen bejelentették, hogy a 2018-as Kultúrházak éjjel-nappal eseményt február 2. és 4. között rendezik meg.

Kultúra.hu

Fotó: Csákvári Zsigmond