A Leleményes hőseink elnevezésű ifjúsági projektet a Nemzeti Művelődési Intézet indította útjára 2014 novemberében, az Emberi Erőforrások Minisztériumának kezdeményezésére. A program alapvető célja az volt, hogy a közösségi művelődés eszközrendszerével átadja a tudatos közösségi cselekvés kultúráját az érdeklődő fiatalok számára. Ennek keretében a Nemzeti Művelődési Intézet országszerte felhívást tett közzé a helyi hősök és példamutató személyek felkutatására.

A több mint háromszáz jelentkező közül ötven projektet emelt ki a szakmai bizottság, akik országos találkozón és tanulmányi kirándulásokon vehettek részt.

A fiatalok rendkívül változatos példaképeket választottak, szerepelt köztük például katasztrófavédelmi szakember, népi kismesterséget gyakorló kézműves, mentálisan akadályozott személy, művelődésszervező, vagy éppen főállású anya.

A helyi hőst és példáját interjúkkal, hang- és képanyagokkal tették érzékletesebbé. A kisfilmeknek és oktatófilmeknek köszönhetően a közösségi élet is megélénkült és felfigyelt a munkálatokra. A kezdeményezések között számos, a helyi értékre koncentráló gazdaságfejlesztő projekt található, de jótékonysági akciót, környezetvédelmi, gasztronómiai és önkéntes programokat, közösségi együttlétre alkalmas tábort, kézműves foglalkozásokat, helytörténeti kiállítást és kulturális fesztivál-tervezetet is találni a beérkezett pályaművekben.

Dr. Hoppál Péter, az Emberi Erőforrások Minisztériumának kultúráért felelős államtitkára köszöntőjében a mai rohanó világban az értékek felmutatását és a nyitott szemmel járó, értékteremtő közösségek szerepét hangsúlyozta.

Polyák Albert, a Nemzeti Művelődési Intézet megbízott főigazgatója elmondta, hogy éppen egy nagyszerű folyamat első mérföldkövénél állnak. A legfontosabb feladatok között a helyben fellelhető értékek felfedezését és ápolását, az identitás kialakítását és az értékteremteremtést említette.

A 12 közösség 48 díjazottja részt vehet a Lakiteleki Népfőiskolában tartandó három napos képzésen júniusban.

A díjazott közösségek:


B.U.G.I. ? Bulizz! Utazz! Gyűjts élményt! Ismerkedj! (Nyírgyulaj); helyi hős: Andrikó Lászlóné, az Ifi Klub felnőtt önkéntese

A szarvasi csodaburger (Szarvas); helyi hős: Galát Krisztián, szakács

I love Mocsa 2015 (Mocsa); helyi hős: Hörömpöli Tibor, fotós, önkéntes

Mi, a jövő formálói (Petend); helyi hős: Marton Istvánné, önkormányzati alkalmazott

Gazdálkodj ökosan! (Kallósd); helyi hős: Farkas Károly, egykori polgármester

Őseink a hőseink! (Kaposmérő); helyi hős: Herczegné Mayer Ilona, tanító

Látható és láthatatlan, emberek és angyalok? (Vésztő); helyi hős: a település közmunkásai, kulturális közfoglalkoztatottai

SZEM-BESZÉL (Csengőd); helyi hős: Pájer Ildikó, ?közösségfejlesztő?

Időutazás Székkutas sportéletében (Székkutas); helyi hős: Tóth Lajos, a székkutasi sportkör egykori elnöke

BALA-SportCENTER (Mátranovák); helyi hős: Lakatos Balázs (Bala) sportoló

Az élet különböző útjain ? Fogyatékkal élők ügye (Eger); helyi hős: Szabó László, fogyatékkal élőkkel foglalkozó önkéntes

Leleményes Hőseink Nagykáta ? Marton László lószőrékszer-készítő (Nagykáta); helyi hős: Marton László kézműves