A civil szerveződésből országos megmozdulássá nőtt programsorozat a Magyar Népművelők Egyesülete szervezésében, a Közösségfejlesztők Egyesülete, a Kulturális Központok Országos Szövetsége és a Nemzeti Művelődési Intézet partnerségével, illetve az Emberi Erőforrások Minisztériumának támogatásával jön létre idén már kilencedik alkalommal. A kikapcsolódni vágyó generációkat sokszínű, tartalmas programok várják kül- és beltéren, nappal és éjszaka egyaránt. Az esemény fővédnöke Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere, emblematikus arca pedig Szente Vajk, színművész, rendező.

Az rendezvénysorozat részleteiről ma Vecsésen a Bálint Ágnes Kulturális Központban tartott sajtótájékoztatót Hoppál Péter, az EMMI kultúráért felelős államtitkára; Sajtó Attila, a Magyar Népművelők Egyesületének elnöke, a rendezvénysorozat főszervezője; Szente Vajk, színész, műsorvezető, a rendezvénysorozat arca és Kis Tóth János, a vecsési Bálint Ágnes Kulturális Központ igazgatója.

?Azt az álmot kell magunk előtt hordozni, hogy az ország háromezer településén lehetőleg mindenhol juttassuk valamiféle művészeti lehetőséghez, kulturális értékhez az ott élő embereket. Arra próbáljuk ráterelni a figyelmet, hogy milyen közösség és - értékteremtő funkciókkal bírnak azok a kultúrházak és művelődési központok, amelyek ilyen tevékenységet folytatnak szerte az országban?- mondta el az államtitkár.

Hoppál Péter arról is beszélt, hogy a kormány támogat minden olyan kezdeményezést, amely a helyi közösségek kultúra mentén történő újjászerveződését segíti. A művelődési központok, vagy közismertebb nevükön kultúrházak pedig ennek a tevékenységnek a bázisai kell, hogy legyenek.

Sajó Attila, a Magyar Népművelők Egyesületének elnöke a programok és a csatlakozott települések listájának széles skálájáról beszélt, hiszen kis falvak és megyei jogú nagyvárosok egyaránt kapcsolódtak már be a program-kavalkádba. A szervezők célkitűzése, hogy a tavalyi rekord résztvevői létszámot, a mintegy 160 ezer fő látogatót az idén tovább növeljék.

A programsorozat arca a népszerű színész-műsorvezető, Szente Vajk, aki elmesélte, hogy személyes kötődése is van a kultúrházakhoz, hiszen gyerekkorában a békéscsabai művelődési ház jelentette számára a kultúrával való első találkozást, ami az egész későbbi életére nagy hatással volt.

A programok közül ? csupán néhányat kiemelve ? különösen izgalmas szórakozást kínál a Kecskemét Farsang Farka Hétvégéje, ahol koncertekkel, éjszakai palóc táncházzal, maszk-készítéssel várják a szórakozni vágyókat. A Kecskemét Táncegyüttes táncosaival a helyi Kulturális Központtól a ?0 kilométer kőig? és vissza tavaszváró felvonulásra várják az érdeklődőket fazékkal, fedővel, kereplővel, síppal-dobbal.

A Balaton-parti Vonyarcvashegyen meseszínház, kaktuszkiállítás és a Balaton Art Alkotóegyesület tagjainak közreműködésével nyilvános szinkronfestés várja a helyieket. A nyilvános festés jelszava: "Fessük át magunkat máról holnapra", melynek eredményeképpen egy éjszaka alatt új ruhát ölt magára a település.

Miskolc Avason a Közösségi kávézóból indul a farsangi forgatag és az elmúlt években a helyiek aktív részvételével kialakított közösségi terekben folytatódik a mulatság, Komárom Koppánymonostor városrészében ?Tavaszi portalanítás? címen az ott lakók fotóik, filmjeik segítségével osztják meg egymással az elmúlt években a közösségi ház körül zajlott eseményekkel kapcsolatos történeteiket, de érdemes lesz ellátogatni Mohácsra is, ahol a hagyományos busójárás kínál kikapcsolódást korosztálytól függetlenül.

A több napos rendezvénysorozattal a szervezők szeretnék elérni, hogy a művelődési házak sokszínűsége és a közösségépítés lehetősége ismét bekerüljön a köztudatba, valamint, hogy a közművelődési intézmények alkotóműhelyei lehetnek a tehetséges fiataloknak és kibontakozásuknak.

A Magyar Népművelők Egyesülete továbbá négy pályázatot is meghirdetett, hogy a kultúrházak tevékenységét népszerűsítse. A szakmai innovációs pályázatra új ifjúsági művelődési formák, módszerek kidolgozásával szakemberek jelentkezését várják február 16-ig, a flashmob-, fotó- és reklámszpot pályázatra pedig bárki jelentkezhet a rendezvénysorozathoz kapcsolódó kreatív videóval, illetve a közművelődési intézmények programjain készült fotóval.

(Fotó: Csákvári Zsigmond)