A régió vezető képzőművészeti vásáraként az Art Market kiemelt figyelmet fordít a környező országok művészetére, idén pedig a V4-es díszvendégség kapcsán a cseh, lengyel és szlovák kiállítók két külön galériaszigeten is bemutatkozhatnak ? mondta el a vásár október 10-ei sajtóbejárásán Ledényi Attila alapító-igazgató. Mint hozzátette, újdonságként az Art Market négy kiemelt művészt is a látogatók figyelmébe ajánl: Tomek Baran lengyel festőművészt, Lukas Rittstein cseh szobrászművészt, Robitz Anikó magyar fotóművészt és Erik Sikora szlovák médiaművészt. Az Art Marketen idén 25 ország kereskedelmi és non-profit galériái, művészeti intézményei állítják ki ötszáznál több képző- és fotóművész több ezer alkotását. A Millenáris B épületének földszintjét a kereskedelmi galériák foglalják el, középen a gyűjtők számára a nagy nemzetközi vásárokról is ismerős magyar kiállítók standjaival.

 

Az acb Galéria elsősorban a magyar neovantgárdra épített programmal jelenik meg (Esterházy Marcell, Mátrai Erik, Gerhes Gábor és számos más alkotó munkáival), a Deák Erika Galéria Nemes Márton szóló showját mutatja be, a Viltin Galéria anyagának fókuszában pedig a posztkonceptuális törekvések állnak. A Várfok Galéria nagyívű áttekintést nyújt az általa képviselt művészek (mások mellett franyo AATOTH, El Kazovszkij, Rozsda Endre, Korniss Péter) munkáiból, a Kisterem Galéria pedig szintén a neoavantgárd alkotókra építi bemutatkozását. Idén olyan fontos művészeti központokból is először érkeztek kiállítók, mint New York (yours mine & ours) és Brüsszel (Nardone), de a szintén debütáló oszakai Systema vagy a jekatyerinburgi Alvitr Galéria is az európai művészeti színtérre való betörés jó lehetőségeként tekint az Art Marketre ? közölte Ledényi Attila.

 

A Rugógyár Budapest talán legfiatalabb kereskedelmi galériájaként mutatkozik be, mellette pedig a legkorábbiak közé tartozó MissionArt Galéria állítja ki Hajas Tibor, Ujj Zsuzsi és mások fotóműveit. A főbejárat melletti standon Milorad Krstic festményei hívják fel a figyelmet arra, hogy a Magyarországon élő képzőművész-filmrendező Ruben Brandt, a gyűjtő című animációs filmje pénteken premier előtti vetítésen lesz látható az Art Marketen. A vásár Art Photo Budapest elnevezésű szekciója már az egész D épületet elfoglalja. A belépők a TOBE Galéria standján először Robitz Anikó képeivel találkoznak, míg a tel-avivi Gordon Galéria Michel Platnic munkáit hozta el.

 

Szalai Dániel, a Budapest Portfolio Review győztesének sorozatát ? többek között 168 csirkeportrét ? mutatja be a Capa Központ standja, a londoni 8Privé pedig ismét nemzetközi sztárművész fotóival érkezett: Jimmy Nelson világhírű sorozata kihaló törzsekkel ismerteti meg a látogatót. Szintén nagy nevek munkáit sorakoztatja fel a Johannesburg Art Gallery, amely mások mellett William Kentridge, Marina Abramovic és Tracey Rose képeivel szerepel az Art Marketen. Az ingyenesen látogatható vásár közönségét a kiállítók standjai mellett számos program, többek között az Inside Art konferencia és a Budapest Photo Weekend fesztivál is várja. Visegrad Contemporary néven számos kísérőprogram fut majd a városban, New Visegrad Photography címmel pedig a négy ország fotóművészeinek legfiatalabb generációját ismerheti meg a közönség egy kurátori válogatáson keresztül.

 

A rendezvény teljes programját és kiállítói listáját ITT találjátok.

 

Forrás: MTI

Fotó: MTI/Kovács Tamás