A szavazási eljárás utolsó fordulójába Gazsó György Jászai Mari-díjas színész, a Radnóti Miklós Színház, Szikszai Rémusz színész, rendező a Szkéné Színház és Krisztik Csaba színművész, a székesfehérvári Vörösmarty Színház társulatának tagja jutott ? jelentette be Krucsainé Herter Anikó, az Emberi Erőforrások Minisztériumának kulturális kapcsolatokért és fejlesztésekért felelős helyettes államtitkára a díj jelöltjeit bemutató, június 15-ei sajtótájékoztatón Budapesten.

Az 500 ezer forinttal járó díj, amelyet tizedik alkalommal adnak át, a magyar nyelven játszó színművészek szakmai és emberi elismerésén túl Kaszás Attila színművész szellemi hagyatékának ápolását szolgálja, hisz a fiatalon elhunyt színész mindig komoly szerepet vállalt azon társulatok közösséggé formálásában, ahol dolgozott. A díj odaítélésének egyik fő kritériumaként a kiemelkedő mesterségbeli tudás és művészeti teljesítmény mellett az adott társulatban vállalt jelentős közösségépítő szerepet jelölték meg az alapítók.

?Nehéz dolga lesz a zsűrinek és a közönségnek? ? fogalmazott a helyettes államtitkár.

Pokorni Zoltán, a XII. kerület polgármestere felidézte: a Kaszás Attila-díjat 2008-ban a Mozaik Művészegyesülettel közösen a magyar kultúra napja alkalmából alapították azzal a céllal, hogy olyan díjat hozzanak létre, amelyről a pályatársak, a színészek dönthetnek és nem a politikusok. Emlékeztetett arra, hogy 2012-ben megváltoztatták a szavazási eljárást, és azóta az utolsó fordulóban a három jelölt közül a közönség választhatja ki, hogy ki kapja az elismerést.

A díjra a magyar nyelven játszó, állandó társulattal rendelkező színházak saját társulatuk egy-egy tagját javasolhatták. Az idén 38 nevezés érkezett. A nomináltak a második szakaszban önmaguk közül titkos szavazással választották ki a továbbjutó három színészt.

Dr. Hóvári János, a díjat lebonyolító MANK Nonprofit Kft. főigazgatója kiemelte: a kultúra tartja össze a magyar nemzetet. Elmondta: a Kaszás Attila-díjjal a nemzet kifejezi háláját, tiszteletét a színészeknek.

Vasvári Csaba színész, a Mozaik Művészegyesület, a díj társalapítójának képviselője elmondta: a jelöltekre június 15-től augusztus 20-ig lehet szavazni a www.kultura.hu/kaszasattiladij oldalon.

Mintegy 38 társulat tagjai választották ki szavazataikkal a három jelöltet, akik közül a közönség voksai alapján adják át a Kaszás Attila-díjat szeptember 8-án, a Győri Nemzeti Színházban.

A díjat 2008-ban, a magyar kultúra napja alkalmából alapították, amellyel a kezdeményezők a magyar ajkú színművészek méltó szakmai és emberi elismerésén túl Kaszás Attila szellemi hagyatékának ápolását tűzték ki célul.

A Kaszás Attila-díjat a MANK Magyar Alkotóművészeti Közhasznú Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaság gondozza a Kultúráért Felelős Államtitkárság és a Magyar Művészeti Akadémia támogatásával.

 

A Kaszás Attila díj története

A Kaszás Attila-díjat Pokorni Zoltán, a XII. kerület Hegyvidék polgármestere, és a Mozaik Művészegyesület elnökeként Szűcs Gábor alapította 2008-ban a Magyar Kultúra Napja alkalmából.

 


schneider_zoltan2_300x450.png
A tavalyi díjazott: Schneider Zoltán

Az alapítók a díjjal, a magyar ajkú színművészek méltó szakmai és emberi elismerésén túl, Kaszás Attila szellemi hagyatékának ápolását tűzték ki célul, hisz a fiatalon elhunyt színész mindig komoly szerepet vállalt azon társulatok igazi közösséggé formálásában, ahol dolgozott. A díj odaítélésének egyik fő kritériumaként a kiemelkedő mesterségbeli tudás és művészeti teljesítmény mellett az adott társulatban vállalt tudatos közösségépítő magatartást jelölték meg az alapítók. A díjazott személyét a magyarországi és határon túli, állandó társulattal rendelkező kőszínházak, valamint a jelentősebb alternatív színházi műhelyek tagjai maguk közül választották az eddigi években. A cél az volt, hogy ne zsűri vagy kuratórium döntsön a díjazott személyéről a kétfordulós szavazáson, hanem maguk a színészkollégák. Az első fordulóban a szavazók egy, a saját társulatukhoz tartozó színművészt jelölhettek meg, majd így a második fordulóba bejutott határon túli és magyarországi színészek titkos szavazással dönthettek a nyertesről. 2012-től kezdődően az eddig kétfordulós eljárás kibővült, már nem csak színészek szavazhatnak, hanem az utolsó, harmadik körben a közönség szavazatai döntenek a díjazott személyéről.

 

Eddigi díjazottak:

2016: Schneider Zoltán

2015: Mészáros Tibor

2014: Nagy Alfréd

2013: Borovics Tamás

2012: Bányai Kelemen Barna

2011: Mucsi Zoltán

2010: Mátray László

2009: Nemes Levente

2008: Szarvas József