Az 500 ezer forinttal járó díj, amelyet tizedik alkalommal adnak át, a magyar nyelven játszó színművészek szakmai és emberi elismerésén túl Kaszás Attila színművész szellemi hagyatékának ápolását szolgálja, hisz a fiatalon elhunyt színész mindig komoly szerepet vállalt azon társulatok közösséggé formálásában, ahol dolgozott. A díj odaítélésének egyik fő kritériumaként a kiemelkedő mesterségbeli tudás és művészeti teljesítmény mellett az adott társulatban vállalt jelentős közösségépítő szerepet jelölték meg az alapítók.

 

Pokorni Zoltán, a XII. kerület polgármestere a jelölteket meghirdető június 15-ei sajtótájékoztatón felidézte: a Kaszás Attila-díjat 2008-ban a Mozaik Művészegyesülettel közösen a magyar kultúra napja alkalmából alapították azzal a céllal, hogy olyan díjat hozzanak létre, amelyről a pályatársak, a színészek dönthetnek és nem a politikusok. Emlékeztetett arra, hogy 2012-ben megváltoztatták a szavazási eljárást, és azóta az utolsó fordulóban a három jelölt közül a közönség választhatja ki, hogy ki kapja az elismerést.

 

A díjra a magyar nyelven játszó, állandó társulattal rendelkező színházak saját társulatuk egy-egy tagját javasolhatták. Az idén 38 nevezés érkezett. A nomináltak a második szakaszban önmaguk közül titkos szavazással választották ki a továbbjutó három színészt.

 

A díjat 2008-ban, a magyar kultúra napja alkalmából alapították, amellyel a kezdeményezők a magyar ajkú színművészek méltó szakmai és emberi elismerésén túl Kaszás Attila szellemi hagyatékának ápolását tűzték ki célul.

 

A Kaszás Attila-díjat a MANK Magyar Alkotóművészeti Közhasznú Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaság gondozza a Kultúráért Felelős Államtitkárság és a Magyar Művészeti Akadémia támogatásával.