Népessy Noémi igazgató a kiállítás június 22-ei megnyitóján felhívta a figyelmet arra, hogy a múzeum állandó tárlata tematikájában szakít a hagyományos fiú-lány játékok hangsúlyozásával és a város témakörében mutatja be a hazai polgári játékokat a múzeum gyűjteményéből 1200 darab tárgyon keresztül.

Elmondta: a látogatók találkozhatnak a családdal, az otthonnal, a babákkal, a közlekedéssel, a gyárral, valamint számos egyéb tematikai egységgel. A közönség kultúrtörténeti, pszichológiai, neveléstörténeti, gyártástechnológiai kontextusba helyezve ismerheti meg az egyes tárgyakat és tematikus egységeket.

13458531_508946255897174_5245773712467993252_o

Az igazgató emlékeztetett arra, hogy az intézmény eddig két állandó kiállítással, az Egy város három arca, valamint a Goldberg Textilipari gyűjtemény, a Goldberg című tárlattal fogadta látogatóit.

Felidézte, hogy az 1973-ban alapított múzeum alapvetően a helytörténet kutatásával és feldolgozásával foglalkozik. A múzeum első vezetője érdeklődött a játékkultúra iránt, ő kezdte el gyűjteni a főváros területéről a játéktörténettel kapcsolatos tárgyakat. A múzeum gyűjteményében jelenleg csaknem 7-8 ezer darab tárgyat őriznek. Az önkormányzattól három évvel ezelőtt kapták meg azt a 330 négyzetméteres területet, amelynek egy része ad most otthont az új állandó kiállításnak.

Csukás István író hangsúlyozta: a játék a gyerekek birodalma, eszköze, mindene és világa. Egy eszköz arra, hogy a gyermek ?megismerje és meghódítsa a világot, amely a gyerekkor legfőbb feladata?. A játék magában hordozza a történelmet és a hagyományt, és őrzi a gyerekkort.

Vígh Annamária, az Emberi Erőforrások Minisztériumának közgyűjteményi főosztályvezetője arról beszélt, hogy a kiállításon a játékgyártás legfontosabb cégeivel, üzemeivel is találkozhatnak a látogatók. Mint mondta, a kurátorok egy olyan tematikát találtak, amely a felnőttek számára is izgalmas élményt nyújt.

Forrás: MTI

Fotó: Óbudai Múzeum Facebook-oldal