Balog Zoltán a Magyar Nemzeti Múzeum Dísztermében hirdette ki a Múzeumkert-ötletpályázat eredményeit. A miniszter emlékeztetett arra: korábban felújították a Zeneakadémia épületét, a Várkert Bazárt, és elindult a felújítása a budai Várnak, valamint a Városligetnek is. Nem lenne méltó hozzánk, kultúrnemzethez, ha épp a Magyar Nemzeti Múzeum kertje maradna ki ebből. A cél: hogy zöld és családbarát kert jöjjön létre, egy igazán élményszerű tér, amely megfelel a hagyományoknak és a 21. század igényeinek is.

 

DSC_4183_Copy

Egy olyan történeti jegyeket is magán viselő kulturális teret hoznánk létre, amely kikapcsolódásra is lehetőséget ad ? emelte ki a miniszter, hozzátéve: a kertet a látogatók mellett a szomszédos egyetemek hallgatói is használhatnák, így közösségi térré válna. Emellett a történeti angolkert felidézése, valamint a növényzet felújítása is fontos.

 

DSC_4269_Copy

Varga Benedek, a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója hangsúlyozta: a múzeumkert felújításánál fontos, hogy esztétikai élményt nyújtson és történeti hűségre is törekedjen. Ezek voltak a pályázatoknál a legfőbb szempontok, és a 12 beérkezett pályamű törekedett is erre.

 

Jámbor Imre tájépítész, egyetemi tanár ismertette a pályázat kiírását. Mint mondta: a 12 beérkezett pályamű formailag és tartalmilag is megfelelt a kiírás kitételeinek. A bírálat szempontjai között volt: a történeti kert megidézése, a pihenés lehetőségeinek megteremtése, a kert növényi állagának fejlesztése, a térkompozíció, de az egyedi ötletek és az összbenyomás, a felhasználhatóság is.

 

DSC_4340_Copy

Kiemelte: a tervpályázat eredményes volt, mert kellő számú pályamű érkezett, és igazán kidolgozott, hasznosítható ötleteket tartalmaztak. Külön megjegyezte: a pályázatoknál szempont volt, hogy a kertnek kapcsolatot kellene teremtenie a Pollack Mihály térrel, a zsűri pedig arra a döntésre jutott, hogy a térről le kellene vinni a gépkocsiforgalmat, és gyalogos használatra átadni.

 

A Tér-Team Kft. nyerte el a pályázat kétmillió forinttal járó első díját. Az indoklás szerint harmonikus, vizuálisan és funkcionálisan is átgondolt, a pályázati kiírásnak leginkább megfelelő elképzeléseivel vívta ki az első helyet. A 1,5 millió forintos második díjat a Pagony Kft. kapta, míg a harmadik helyet Stéhli Zoltán Imre szerezte meg, ő egymillió forintot érdemelt ki. A szakmai zsűri további három tervet javasolt megvételre a pályázat kiírójának, ezek között volt Almási Balázs, Fábián Zsófia Eszter és Lehotai Bence Gábor pályázata.

 

DSC_4309_Copy

Csorba László egyetemi docens, a múzeum korábbi főigazgatója nyitotta meg a pályaműveket felvonultató kiállítást. Hangsúlyozta: a múzeumkert nem csupán egy tér, hanem érzelmeket vált ki, és vonzza a látogatókat. Ezért is különösen fontos a felújítása.

Készítette: Kultúra.hu

Fotó: Csákvári Zsigmond