A római kori falvaktól a tatabányai bányászkolóniákon át az orvostudományig számos témával várja látogatóit a szeptember 19-20-ai program, amelyet idén ?Földbe zárt kincseink? címmel hirdetett meg a rendező Forster Központ. Az addig folyamatosan bővülő programkínálatból már most is válogathatnak az érdeklődők.

Először tekinthető meg például az eddig feltárt legnagyobb Árpád-kori falu a KÖN alkalmából. Az Újbuda-Tóváros területén található egykori település templomának rekonstruált falai között járva a néhány éve zajlott ásatás vezetője kalauzolja körbe a látogatókat. Van is mit megmutatni, hiszen 800 épületet és 1100 sírt tártak fel itt, összesen 900 ládányi leletanyagot gyűjtöttek. Számos más fővárosi helyszín kínál még régészeti programokat, például a Budaörs területén évtizedek óta folyó régészeti feltárások helyén, a Városi Régészeti Kiállításon, hétezer évet utazhatnak be a látogatók. A városrész ugyanis évezredeken keresztül kedvelt lakóhelyként került fel a térképre, igazi jelentőségére azonban a római korban tett szert, mivel Pannonia provincia egyik fontos közlekedési és kereskedelmi útvonala mellett helyezkedett el.


rakoshegyi_bartok_zenehaz_580x385.png
Rákoshegyi Bartók Zeneház

A 20. század sem marad ki a KÖN programjaiból, a Rákoshegyi Bartók Zeneház a zeneszerző otthonát idézi meg, a grófi kúriát ugyanis 1912 és 1920 között a gödöllői elöljáróságtól bérelte. Csendes, a világtól elzárt otthonra vágyott, hogy életének minden pillanatát az alkotásnak szentelhesse. Itt született meg a Kékszakállú herceg vára és a Fából faragott királyfi. Számos nagyszerű kortárs művészbarát fordult meg e házban, például Kassák Lajos is, aki darabjainak, dalainak első kotta kiadója lett.

A szervezők szeptember 15-ig várják a helyszínek jelentkezését. Az augusztus 15-ig regisztrálók programjai pedig az országos programfüzetbe is bekerülnek, de az ezt követően jelentkezők rendezvényei is megtalálhatóak lesznek a folyamatosan frissülő honlapon, valamint Facebook-oldalon.