babok1_600x228.png
Fotó: Budapest Bábszínház Facebook-oldala

Az idén ötödik alkalommal a magyar bábosok is kapcsolódnak a kezdeményezéshez olyan eseményekkel, amelyek felhívják a figyelmet a bábművészet képviselőire, a műfaj sokoldalúságára.

A 2018-as bábszínházi világnapi üzenetet egy kameruni-elefántcsontparti művész, Werewere-Liking Gnepo írta. Világnapi üzenete egy vers, amelyben hivatkozik a báb szakrális tradícióira, és arra, hogy bármiből, akár gyökerekből, levelekből, kövekből is lehet báb. De ami életre kelt, az az animáció, az átlelkesítés, és amíg mozgatjuk a tárgyat, addig annak önálló élete, személyisége van. Ha pedig a bábról beszélünk, épp az előzőek miatt a teremtésről is beszélnünk kell, és nem feledkezhetünk el arról sem, hogy gyermeki szemmel csodálkozzunk rá ezekre.

A világnap magyar üzenetét az idén Fodor Tamás színész, rendező fogalmazta meg. Mint hangsúlyozta: a bábművész csak örökös kíváncsisággal, kutatással és kereséssel kerülhet az alkotás áldott állapotába.

A világnapon kő- és független bábszínházak művészei, színművészeti egyetemek hallgatói együtt igyekeznek új nézőket megnyerni a műfajnak a színházépületekben és azokon kívül is. Budapesten, a vidéki bábszínházakban és a határon túl is számos programmal várják az érdeklődőket.


a_3_emeletes_mesekonyv_600x400.png
Fotó: vaskakas.hu

A Budapest Bábszínház a világnap alkalmából rendezi meg a március 20. és 23. között zajló IX. BÁBU Fesztivált. Az idei évadban két frissen végzett bábrendező, Szilágyi Bálint (Bambi) és Szenteczki Zita (Mit keresett Jakab az ágy alatt?) mutatkozik be a Budapest Bábszínházban. A IX. BÁBU Fesztivál tematikája is ehhez kapcsolódik: idén olyan, gyerekeknek és felnőtteknek készült egy-kétszemélyes kamaraprodukciókat láthat a közönség, amelyek alkotói alig egy éve vannak a pályán. Az idei fesztiválra az Izeg-mozog!, Markó-Valentyik Anna babaszínházi produkciója és az óvodásoknak ajánlott Pulcinella és a varázskút Főglein Fruzsina és Kovács Domokos előadásában a győri Vaskakas Bábszínházból érkezik. Szintén az óvodásoknak szól a Fabók Mariann készítette Vitéz László és Vas Juliska. Két történettel várják az alsó tagozatosokat: A háromemeletes mesekönyvet a zalaegerszegi Griff Bábszínház tagja, Tóth Mátyás játssza, a miskolci Csodamalom Bábszínház és a DirAct Art koprodukciójában készült Kamrapocokban Fritz Attila látható. A fesztivál programjában két felnőttprodukció is megtalálható: egy táncos-bábos, genderkérdésekkel foglalkozó előadás, a H.A.N. Kovács Domokostól, Nagy Petra pedig Esterházy Péter Csokonai Lili néven írt regényét, a Tizenhét hattyúkat viszi színre Bársonytafota címmel. A Budapest Bábszínház színházpedagógiai műhelyként is működik, Mozgató elnevezésű programjába jelenleg az előadásokhoz kapcsolódó feldolgozó foglalkozások, pedagógusoknak szóló, a honlapról letölthető segédanyagok, valamint gyerekbábszakkör tartozik. A programot Végvári Viktória színházpedagógus vezeti.


0209_141710_dsc_8332_600x400.png
Részlet a Pulcinella és a varázskút című előadásbólFotó: vaskakas.hu

A pécsi Bóbita Bábszínház bábosai Balatonbogláron keltik életre a Paprika Jancsi, Vitéz Lackó és a félelmetes rabló, Torzonborz újabb kalandjait, majd a nézőtéren ülők közelebbről is megismerkedhetnek a bábokkal és mozgatóikkal. Innen Csurgóra és Kadarkútra viszik tovább produkciójukat. Pécsett, a bábszínház épületében Sramó Gábor, a színház igazgatója kalauzolja végig a nap során többször is az érdeklődőket.

A Bóbita Bábmúzeumban Kifordítva ? Mesés bábtechnikák címmel az PIM-OSZMI interaktív kiállításán ismerkedhetnek meg a látogatók a tradicionális és újabb keletű bábokkal, de a színfalak mögé és a bábkészítő műhelybe is betekinthet a közönség.

Az egri Harlekin Bábszínházban délelőtt a Hinta-Palinta című készülő előadás nyílt próbája látható, délután pedig a Pán Péter, avagy a Sohasziget titka című produkciót játsszák.

A veszprémi Kabóca Bábszínházban a Szegény Dzsoni és Árnika látható délután. Délelőtt két alkalommal Székesfehérváron, délután Várpalotán vendégszerepel a társulat a Kodzsugukila, a boszorkány című előadással.

A debreceni Vojtina Bábszínházban az érdeklődők megnézhetik, hogyan zajlik A madarak voltunk című készülő előadás próbája. A Vojtina Bábszínház előtti téren és a debreceni vasútállomáson is várják a közönséget, a színházteremben pedig délután a Mágyika, avagy az ördögök könyve című előadás tekinthető meg, emellett vizes performansz is látható az Aquaticumban.


15193655_1218200848266831_1571630731982483313_n_600x400.png
Részlet a Bársonytafota című előadásbólFotó: vaskakas.hu

A kolozsvári Puck Bábszínház magyar tagozata interaktív bábkereső sétával, gyerekkoncerttel, tombolával és a Kolozsvári mesék című bábelőadással ünnepli a bábszínházi világnapot.

A nagyváradi Szigligeti Színház Lilliput Társulata A boldog herceg című előadását tűzi műsorra, emellett szerdán és csütörtökön bábszínészeik nagyváradi óvodákba látogatnak el ? Mátyás király-év lévén ? Mátyás királyos mesékkel, amelyeket játékosan, bábos eszközökkel ismertetnek meg a gyerekekkel.

A Békéscsabai Napsugár Bábszínház idén is megrendezi a Bábos Drámaíró Versenyt. A csütörtökön kezdődő négynapos eseményen ezúttal a határon túli magyar bábszínházaké lesz a főszerep, a témát pedig az idén újratelepítésének 300. évfordulóját ünneplő Békéscsaba történetéből sorsolják ki. Idén Berg Judit, Szabó Borbála és Tasnádi-Sáhy Péter vállalta, hogy 12 óra alatt egyfelvonásos, gyerekeknek szóló színdarabot ír, a színészcsapatok pedig a békéscsabaiak mellett a szatmárnémeti Harag György Társulat Brighella Bábtagozata, a Csiky Gergely Állami Magyar Színház, a Sepsiszentgyörgyi Cimborák Bábszínház és a zalaegerszegi Griff Bábszínház bábszínészeinek részvételével állnak össze.

Az eseménysorozatról további információ a https://babszinhazivilagnap.wordpress.com oldalon található meg.

 

Forrás: MTI