Kurtág György kétszeres Kossuth-díjas zeneszerző munkásságát világszerte elismerik, legutóbb a spanyolországi központú multinacionális pénzintézet, a BBVA kortárs zenei nagydíját nyerte el, alig pár nappal ezelőtt. A zenéhez kapcsolódó sajátos látásmódja elevenedik meg legújabb művében, a Párbeszédben is, melyben az általa képviselt szellemiség találkozik fiáéval, azaz egy nagyzenekar áll szemben egy szintetizátorral, a hangszeres komolyzene fonódik össze az elektronikus élőzenével. A darab egy valódi családi vállalkozás: apa és fia tizenöt éve vágtak bele, a zenei párbeszéd azóta folyamatosan formálódott, átalakult, olyannyira, hogy az eredeti verzióhoz képest ma már egy azonos hang sem található meg benne, lévén, hogy a szerzők szerint maga a párbeszéd sokkal izgalmasabb, mint a letisztult késztermék. A komponálás folyamán egyetlen pont volt, amiben a két Kurtág tökéletesen egyetértett: itt a zene a főnök. Ebbe a közös játékba csöppent bele egyfajta ?külső fülként? a svájci karmester, Olivier Cuendet, aki végül versenyművet készített az extravagáns zenei alkotásból, így az eddig soha nem hallott formájában világpremier előtt áll.

A darabot teljes egészében a Budapesti Fesztiválzenekar zenészei mutatják be először a hazai közönségnek. Azt már a karmester, Takács-Nagy Gábor álmodta meg, hogy a kortárs mű egy ínyenc zenei szendvicsbe csomagolva hangozzék el: a Párbeszédet Mendelssohn Szélcsend és szerencsés hajózás című darabja, illetve Schumann IV. szimfóniája, azaz két klasszikus fogja közre. Ez pedig csak első hallásra furcsa, hiszen ahogy ifj. Kurtág György látja: ?választóvonal a modern és a klasszikus zene között nincs?.

A világpremiert Kurtág György 89. születésnapjára időzítették, így a különleges koncertsorozat időpontjai a következők: 2015. február 19-20-22. Helyszín: a Művészetek Palotája Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterme, jegyek pedig a Budapesti Fesztiválzenekar oldalán kaphatók.