Balog Zoltán ? aki Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszterrel és Dunai Mónika képviselővel együtt nyújtotta be a javaslatot ? elmondta: a módosítás szerint a 2011-ben létrehozott balettművészeti életjáradék táncművészeti életjáradékká alakulna, így a jövőben már nemcsak a Magyar Nemzeti Balettnál, a Győri Balettnál, a Pécsi Balettnál, a Szegedi Kortárs Balettnál, hanem a Magyar Állami Népi Együttesnél, a Magyar Nemzeti Táncegyüttesnél, a Duna Művészegyüttesnél és a Budapesti Operettszínháznál vagy ezek jogelődjeinél összesen legalább huszonöt éven át magántáncosi vagy tánckari tevékenységet folytató táncművészek is kaphatnának életjáradékot. Mint elmondta: az életjáradék kiterjesztését a néptáncosokra a Magyar Táncművészek Szövetsége kezdeményezte. Balog Zoltán hangsúlyozta: a táncosok testét érintő fizikai megterhelés a sportolókéhoz hasonló, ezért indokolt, hogy bizonyos kor elérése után életjáradékot kapjanak. Számításaik szerint legfeljebb négy embert érinthet évente a járadék kiterjesztése ? jegyezte meg a miniszter, majd kiemelte, hogy a kormány különös figyelmet fordít azokra, akik a kultúrát fenntartják és újjáteremtik, a népi kultúra pedig fontos szerepet tölt be a magyar identitás megtartásában.


foto_soos_lajos_600x399.png
Fotó: Soós Lajos

 

Hoppál Péter, az Emberi Erőforrások Minisztériumának kultúráért felelős államtitkára jogosnak és igazságosnak tartotta az életjáradék kiterjesztését a néptáncosokra is, és jelezte: biztosított a kedvezmény költségvetési fedezete. Emlékeztetett arra, hogy 2011-ben a kormány az ország stabilitása érdekében szabályozta a korkedvezményes nyugdíjak ?túlburjánzását?, ugyanakkor nemes gesztusként a balettművészek esetében kivételt tett és létrehozta a balettművészeti életjáradékot. Hangsúlyozta: a járadék nem jelent terhet a költségvetés számára, hiszen eddig is csak pár tucat művész élt a kedvezménnyel. Az államtitkár közölte, hogy a kormány a népi kultúra megőrzése érdekében erősíteni kívánja a Hagyományok Háza pozícióit, ennek keretében 5,5 milliárd forintból felújítanák a Budai Vigadó épületét és a legmagasabb presztízsű intézmények sorába emelnék a Hagyományok Házát.

 

Hoppál Péter megjegyezte, hogy a kedvezmények bővítése a szükséges és elégséges mértéket üti meg. Azt is hozzátette, hogy a képzési idő beszámítása ? melyet Dúró Dóra (Jobbik) kezdeményezett ? nagyon bonyolulttá tenné a rendszert, ezért nem javasolják. Elmondta, azért nem a kormány nyújtotta be a javaslatot, mert a szükséges egyeztetések miatt nem tudták volna végigvinni ezen a parlamenti ülésszakon. Záró gondolatként arra is felhívta a figyelmet, hogy létezik a Nemzet Művésze-cím, amely több művészeti ág képviselőjének jelent elismerést.

Forrás: MTI

Fotó: MTI/Soós Lajos