Ezek mellett olyan magyar kortárs művészek legújabb, egyebek között Esterházy Péternek emléket állító bemutatóit is hallhatja a közönség, mint Kurtág György, Jeney Zoltán, Vidovszky László és Csalog Gábor.

ConcertoBudapest_Hallgatas_napja2016

 

A koncertek kaleidoszkóp-jelleggel mutatják be a kortárs zenét ezen a különleges napon, mércének pedig a régmúlt idők nagy szerzőit idézik meg. Míg az első alkalommal Bach művészete állt a fókuszban, idén a zeneszerző-legendák közül Mozart művei kapnak központi szerepet. Népszerű zongoraversenyei és jól ismert operanyitányai szolgálnak pillérként ebben a katartikus időutazásban. Kontrasztként ? vagyis inkább a klasszikus művekkel interakcióban ? szólalnak meg korunk hangzásai, interpretációi. A nap során hallhatjuk majd például Alfred Schnittke Moz-Art ? la Haydn című művét is, amely finoman humoros homage a nagy mester egy befejezetlen művéből kreálva. Messiaen Sept Haikai című műve egy hét darabból álló japán haikufüzér, amely a legtisztább zenéből, a természetből, a madarak dalaiból vette ihletét. Gubaidulina ?hétszava? egy lehengerlő, instrumentális darab, Jézus utolsó hét szavát szöveg nélkül, kizárólag a zene eszköztárával teszi érzékelhetővé a hallgatóságnak. Az argentin Golijov Ayre című dalciklusa a különböző kultúrák színes meséit eleveníti meg, melyek szólnak szerelemről és háborúról arab, héber és spanyol nyelven egyaránt. Berio Folk songs című darabjával folytatódik az eklektikus világzenei tematika, de hallhatjuk még tőle az Opus number Zoo dadaista gegparádéját is vagy a Beatles dalainak parafrázisát Harcsa Veronika tolmácsolásában. Többek között fellép Érdi Tamás, Fischer Nóra, Klenyán Csaba, a Szent Efrém Férfikar és a Keller Quartet.

 

A műsorban magyar kortárs művészek bemutatói is szerepelnek: Kurtág György, Jeney Zoltán, Vidovszky László és Csalog Gábor legújabb ? egyebek között Esterházy Péternek emléket állító ? szerzeményét is ez alkalommal hallhatja először a közönség.

ConcertoBudapest_Hallgatas_napja2016_2

A fesztiválhangulatot részben a BMC épületének több szegletében párhuzamosan is zajló koncertek adják, melyek egy egész napon át varázslatos, meditatív állapotot teremtenek. ?Szeretnénk egy lazább, kötetlenebb együttlétet, felszámolni azt a merevséget, amely elválasztja az előadót a befogadótól? ? vallja Keller András. A koncerttermi kontraszthatások izgalmas, új nézőpontokat hoznak létre, szabad asszociációs terepet biztosítanak nyitott fülű hallgatóságának.