A zenekar I love Bartók kampánya a közösségi médiában ismerős egyetemesen elfogadott jelekkel kívánja a fiatalok és az idősek figyelmét is felhívni arra, hogy Bartók zenéje kortól és korszaktól függetlenül mindenkihez szól.

 

IMG_62512

Bartók Béla komplex és grandiózus életműve korszakokon átívelő, ezért mindenkor időszerű. A Pannon Filharmonikusok a szerző legjelentősebb műveit a muzsika iránti örök alázattal, de a mai kor frissességéből fakadó új megközelítések lendületével állítja színpadra ? és így voltaképpen együtt játszik Bartókkal.

 

A PFZ a Bartók-maraton című előadás során június 11-én az alkotó három nagy színpadi művét, A fából faragott királyfit, A csodálatos mandarint és A kékszakállú herceg várát játssza el egymás után, a produkciót A fából faragott királyfi másodszori előadása foglalja keretbe. M. Tóth Géza rendezői koncepciója az út bejárása a nő és a férfi kapcsolatának végtelen, ambivalens és dinamikus labirintusán.

 

A kékszakállú herceg várához Eötvös Péter komponált pár-darabot: az Alessandro Baricco-novella ihlette Senza Sangue (Vértelenül) című operát. A kortalan Kékszakállút és a kortárs Senza Sangue-t  Alföldi Róbert rendezésében, először Avignonban mutatja be a zenekar május 15-én, majd az Armel Operafesztivál keretében a hazai nagyszabású, nyilvános főpróbán, a pécsi Kodály Központban élheti át újra a közönség Judit vívódásait. A bemutató június 27-én lesz a Nemzeti Színházban.

 

A Kodály Központban szeptember 8-án, a zenekar évadnyitó koncertjén  A csodálatos mandarin szvit-változata csendül fel Igor Sztravinszkij Oedipus rex-ével egy műsorban, november 19-én pedig Benjamin Schmid lesz a Pannon Filharmonikusok vendége, aki Bartók Béla második hegedűversenyében fog közreműködni: abban a műben, amelyet maga a zeneszerző az egyetlen hiteles hegedűversenyének tekintett. A műről CD-felvételt készít az együttes.

 

IMG_62412fefe

A fából faragott királyfit is újrateremti az együttes 2017 tavaszán: márciusban Sztravinszkij Pulcinellájával együtt láthatja a közönség, áprilisban pedig koprodukcióra kerül sor: a Pannon Filharmonikusok a Pécsi Nemzeti Színházzal és a Pécsi Balettel koprodukcióban állítja színpadra A csodálatos mandarinnal együtt a Kodály Központban. Az előadás egyediségét növeli a tény, hogy élő zenei előadásban Pécsett évek óta nem volt balett bemutató. Az est koreográfiája megegyezik a Pécsi Balett és a Nemzeti Filharmonikusok shanghai-i koncertkörútján látható előadással.

 

Nemzetközi bemutatókon a Divertimento Zágrábban, valamint a Concerto Ljubjanában, Eszéken, Szarajevóban és Belgrádban hangzik el 2016 őszén. Az I love Bartók sorozathoz társul a Pannon Filharmonikusok Bartók Ötpróba című projektje is. A zenekar az elkövetkezendő egy évben nemcsak műsorra tűzi a világhírű magyar zeneszerző legnépszerűbb műveit, de segítséget is nyújt azok értő befogadásához. Az Ötpróbára egy-egy rövid beavató előadáson majd próbán vehetnek részt ingyenesen. Az Ötpróbát teljesítők egyedi ajándéktárgyakat kapnak. Regisztrálni a bartok@pfz.hu e-mail címen vagy személyesen a Kodály Központ jegypénztárában lehet.