Fiatal alkotóművészek számára igazi kihívást jelentenek a szakmai élet első lépései. Sokszor már a kezdeti érvényesülés szakasza is feltételekhez kötött. De hogyan érhetőek el az első sikerek pályakezdő művészek számára és milyen lehetőségek segíthetik tehetségük kibontakoztatását? Bemutatunk néhány aktuális lehetőséget, melyek inspirációs forrást jelenthetnek számukra.

Még egy hét áll rendelkezésre azok számára, akik jelentkezni szeretnének a Magyar Alkotóművészeti Köszhasznú Nonprofit Kft. (MANK) Idő/kép című pályázatára. A felhívás igazán hiánypótló szerepet tölt be az aktuálisan meghirdetett támogatási formák között, ugyanis kifejezetten a 30 év alatti képzőművésze számára biztosít kiállítási lehetőséget.

De miért is fontos egy fiatal művésznek egy ilyenfajta bemutatkozás egy tárlat keretein belül? Azért, mert az ismertség megszerzése - ami a pályán maradás elemi feltétele - nem egyszerű feladat. Napjaink információdömpingjében és a hatalmas képzajban valódi nehézséget jelent egy fiatal képzőművésznek a debütálás és a szakmai érvényesülés. A képzések elvégzésével még nem feltétlenül jön el számukra a várt siker. Számos lehetőség segítheti azonban őket, melyekre érdemes előre felkészülni.


kiallitas_600x378.png
Művészet új utakon: nagybányai és kecskeméti művészek közös kiállítása április 1-ig látható a Hírös Agóra Kulturális Központban
 

Egy átlátható és informatív portfólió elkészítése jelentheti ebben az első lépést. Célszerű ide összegyűjteni a személyes adatokat, valamint a meglévő kiállítási vagy projekttapasztalatokat is. Emellett egy áttekinthető reprodukciólista segít képet alkotni mások számára is az eddigi művészeti tevékenységről. A portfólió összeállítása azért hálás feladat, mert nem kell részletesnek lennie, így nem jelent gondot az, ha valaki nem rendelkezik még referenciákkal. A kevesebb több elve alapján érdemes a minőségre koncentrálni ebben az esetben is.

A meghirdetett, Idő/kép című felhívás ra való jelentkezés egyik feltétele egy ilyenfajta dokumentáció összeállítása. Tehát már a pályázás önmagában is hasznos felkészülésnek bizonyulhat. Ezek a prezentációs anyagok - szakmai önéletrajzzal és motivációs levéllel kiegészülve - a későbbiekben is biztos hivatkozási alapot jelenthetnek, melyeket utána elég már csak kiegészíteni a megszerzett referenciákkal. Érdemes tehát folyamatosan figyelemmel kísérni a MANK pályázati felhívásait, melyek között ösztöndíjak, műteremlakás használatára vonatkozó és számos más segítséget nyújtó lehetőséget is találhatunk.


mate_hunor__az_uszoolimpikon_kepzomuvesz_600x312.png
  Máté Hunor az úszóolimpikon-képzőművész tárlata
március 22-án nyílik a Hódmezővásárhelyi Művésztelepen.

Ugyanígy a Magyar Művészeti Akadémia aktualitásai között is jó néhány felhívást tesznek közzé. A tavalyi évben 100 fiatal számára biztosítottak ösztöndíjat szakmai munkáik kibontakoztatására. Idén ezt a létszámot emelni fogják.

Igazán jelentős munkát végez a művészettámogatás területén a Budapest Art Mentor csapata is. Hamarosan harmadik évfolyamukat indítják el, melynek programjában szakértőkkel együttműködve nyújtanak ismereteket fiatal művészeknek a művészeti világ működéséről és opcióiról. Többek között az ide vonatkozó jogi alapismeretektől kezdve karrierépítés, pályázatírás, kommunikáció és a nemzetközi szcénához kapcsolódó információkat adják át a fiatal alkotóknak. Természetesen kiállítási lehetőséget is biztosítanak neves és központi kiállítóterekben.

Nagy múltra tekint vissza a Fundamenta és az Amadeus Művészeti Alapítvány együttműködése is, melynek köszönhetően a pályázók műteremhasználat lehetőségét nyerhetik el. Természetesen a nyertesek nem csak az alkotáshoz szükséges ideális körülményekre tehetnek szert, hanem tárlatokon is szerepelhetnek, illetve kapcsolatépítésre is kiváló alkalmak nyílnak számukra ebben a közösségben.

Azon a fiatalok, akik felsőoktatásban tanulnak, talán közvetlenebbül értesülhetnek pályázati, illetve ösztöndíjprogramokról. Az egyes intézmények rendszeresen tesznek közzé olyan programokat, amelyeken a részvétel igen kedvező újdonságokat hozhat. A Pécsi Egyetem Művészeti Kara jelenleg is vár jelentkezőket különféle tárlatokra, illetve külföldi tanulmányutakra is.

Bár jelenleg nincs aktuális kiírás, mégis érdemes figyelemmel kísérni a debreceni MODEM pályázati programjait. Nemcsak művészek, hanem kurátorok számára is gyakran hirdetnek meg szakmai lehetőségeket.

Némi idő és energia ráfordításával más múzeumok honlapján is érdemes kutakodni pályázatok iránt, ugyanis a kiállító intézmények között is számos elkötelezett támogatót találhatunk.

Továbbá hosszan lehetne sorolni bankok és cégek társadalmi felelősségvállalás programjába illesztett, művészetre koncentráló felhívásait, valamint a közösségi médiában felbukkanó egyesületekhez, alapítványokhoz köthető opciókat. Mindenesetre a tavaszi hónapok során érdemes aktívan figyelni és megpróbálkozni a nyilvános tenderekkel, ugyanis általában erre az időszakra koncentráltan jönnek ki azok az aktuális kiírások, melyekkel élve kapuk nyílnak meg a művészeti-szakmai közegekbe!

Nyitókép: a Budapest Art Mentor program Felfedezők című kiállítása. Forrás: budapestartmentor.hu