Idén július 20. és 29. között látogathatunk a Művészetek Völgyébe, ahol már második éve lesz saját udvara Szirtes Edina Mókusnak. ?Ennek az aprócska udvarnak a megnyugvás, az álmodozás és egy kis borzongás a lényege... legjobb, ha mindezt egyszerre éljük át. Nem a művészek hajladozása a lényeg egy-egy produkció után, hanem hogy közösen teremtsünk... Együtt leszünk színészekkel, mesélőkkel, muzsikusokkal, ritmusra verselőkkel (slam poetry), szájjal dobolókkal (beatbox) és lelkesen befogadókkal...? ? olvashatjuk a Völgy honlapján. De mit is jelent ez? Hogyan alkothat, teremthet együtt művész és közönség?

 

?Azt szerettem volna, hogy legyen egy olyan udvar, ahol nem a művészek hajlonganak és a nézők tapsolnak, mert azokból végtelen a választék. Helyette olyan családias, meghitt hangulatú programot képzeltem el, ahova beülünk beszélgetni, eszmét cserélni, és figyelünk egymásra? ? mondta nekünk tavaly Szirtes Edina Mókus, aki örül, ha aktív a közönsége: ?jó volna, ha olyan vitakör alakulhatna ki, melyben nem csúnyán nézünk arra, aki mást gondol, hanem örömmel fogadjuk a többféle nézőpontot és véleményt. De a közönség nemcsak azzal vesz részt a produkcióban, ha beszél. Ha csöndben van és nyitott szívvel hallgat, akkor részese az előadásnak, ugyanúgy, mint a hegedűs, brácsás. Mert míg mi játszunk, ők befogadnak, és egyik sem több vagy kevesebb a másiknál. Ezért úgy várom a közönséget a koncertjeimre, mint a zenésztársaimat. Nagyon kíváncsi vagyok rájuk. Én őket szeretném megtapsolni.?

 

Idén valóban a közönség is kaphat tapsot, hiszen lesz Folk karaoke a Zagyva Bandával, valamint Király Miklóssal és zenekarával. A kiváló népzenészek invitálják a közönség tagjait a világot jelentő deszkákra a mikrofonhoz, hogy ne maradjon rejtve egyetlen tehetség sem.

 

Emellett lesz Mókussimogató is, ahol találkozhatunk Tóth Szabolcs szitárművésszel és Kovács Zalán tubaművésszel. ?A Mókussimogatónak van már előzménye is, ugyanis korábbam indult egy beszélgetéssorozatom a Maladype Színházban Fényhordozók címmel, ahova hónapról hónapra hívtam meg zenészt és olyan értékes munkát végző személyeket, mint Sebő Ferenc, Ghaoui Hessna, és az a hegedűtanárnő, aki számtalan növendékét készített fel a Virtuózok komolyzenei tehetségkutató versenyre? ? árulta el nekünk anno a hegedűművész, mi is adta az ötletet a nem mindennapi programhoz.

 

A zene mellett idén is szerepet kap a mese is, hiszen Szirtes Edina Mókus maga is szeret mesét hallgatni és álmodozni: ?Azt tapasztaltam, hogy a felnőttek ugyanolyan nyitottak a mesékre, történetekre, mint a kicsik. (?) A kisgyermeket mesével altatja el az édesanyja ? ez felbecsülhetetlen érték. Varázslat. Innentől kezdve a kicsi mindig ezt az élményt fogja hordozni magában, és újraéli majd a szeretetet, amikor mesét hall. Hasonló ez, mint a süteményevés. A nagymamák mindig süteménnyel etetik a szemük fényét, így a sütemény a mai napig misztérium, benne van a nagymama, a szeretet, a biztonság, a gondoskodás. Az ilyen típusú szeretet megélése az életünk legfontosabb értelme. Lelkünk feldolgozza a mese történeteit, és általa jobb emberré válhatunk. Anyukám drámapedagógus, bábjátékos, és mindig mesélt a gyerekeknek, ezért én úgy nőttem fel, hogy minden tele volt otthon mesével, egy-egy bőröndben, kabátban, mindenben mese volt és van. Ha csak lehet, én örülök a mesének és a mai napig hallgatom őket? ? tudtuk meg Szirtes Edina Mókustól. A vele készült teljes interjút ITT lehet elérni.

 

A MókusKert programjait ITT nézheted meg.

Wéber Anikó